Adrian Ungur a adus României a doua victorie din meciul de Cupa Davis cu Maroc!

Echipa de Cupa Davis a României conduce cu scorul de 2-0 după prima zi a confruntării cu Maroc, ultima victorie a venit din partea lui Adrian Ungur, care l-a învins, în două seturi, scor 6-0 / 7-6 (3), pe cel mai bine cotat tenismen din lotul adversarilor, Lamine Ouahab (571 ATP), după o oră şi 19 minute de joc.

După un prim set câştigat la zero de Ungur, marocanul Lamine Ouahab a avut o evoluţie mult mai curajoasă în setul secund şi a preluat conducerea încă din primele două game-uri şi s-a menţinut în avantaj până în game-ul la 8-lea, la scorul de 4-4.

Jucătorul legitimat la Universitatea Cluj a reuşit să întoarcă soarta meciului la 5-4, dar adversarul său nu a cedat şi a restabilit, din nou, egalitatea (5-5), iar în game-ul al 11-lea Ungur a revenit din nou la cârma partidei. Cei doi jucători au ajuns până la tie-break, unde românul a avut câştig de cauză şi reuşit să se impună cu 7-3 şi să aducă României a doua victorie din acest duel care contează pentru turul al II-lea al Grupei Mondiale II.

Primul set a avut o durată de 23 minute, iar al doilea de 56 minute.

„Am avut un început de meci foarte bun, sincer nici nu mă aşteptam să joc aşa bine având în vedere că nu am mai avut un meci oficial din septembrie anul trecut. Probabil că după primul set m-am relaxat mai mult, iar el a început să rişte şi să îşi creeze mai multe ocazii. Mă bucur că la final am reuşit să câştig în două seturi”, a declarat Adrian Ungur la finalul meciului.

Desfăşurarea jocului: Adrian Ungur (535 ATP) – Lamine Ouahab (571 ATP)

Setul 1: 6-0

Game 1: 15-0 / 30-0 / 40-0 / GAME ROMÂNIA – 1-0
Game 2: 15-0 / 30-0 / 40-0 / 40-15 / 40-30 / GAME ROMÂNIA – 2-0
Game 3: 15-0 / 15-15 / 15-30 / 30-30 / 40-30 / GAME ROMÂNIA – 3-0
Game 4: 0-15 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMANIA – 4-0
Game 5: 0-15 / 0-30 / 15-30 / 30-30 / 40-30 / GAME ROMÂNIA – 5-0
Game 6: 0-15 / 15-15 / 15-30 / 30-30 / 30-40 / 40-40 / 40-A / 40-40 / 40-A / 40-40 / A-40 / GAME ROMÂNIA 6-0

Setul 2 – 7-6 (3)

Game 1: 0-15 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / 40-30 / 40-40 / 40-A / GAME MAROC 0-2
Game 2: 0-15 / 0-30 / 0-40 / GAME MAROC – 0-2
Game 3: 0-15 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMÂNIA – 1-2
Game 4: 15-0 / 15-15 / 15-30 / 15-40 / GAME MAROC – 1-3
Game 5: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMÂNIA – 2-3
Game 6: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 30-30 / 30-40 / 40-40 / A-40 / 40-40 / 40-A / 40-40 / 40-A / 40-40 / 40-A / 40-40 / 40-A / GAME MAROC – 2-4
Game 7: 15-0 / 30-0 / 40-0 / GAME ROMÂNIA – 3-4
Game 8: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 40-15 / GAME ROMÂNIA – 4-4
Game 9: 15-0 / 30-0 / 40-0 / GAME ROMÂNIA 5-4
Game 10: 15-0 / 15-15 / 30-15 / 30-30 / 30-40 / GAME MAROC – 5-5
Game 11: 15-0 / 30-0 / 40-0 / 40-15 / GAME ROMÂNIA – 6-5
Game 12: 0-15 / 15-15 / 15-30 / 15-40 / GAME MAROC – 6-6
Tie-break: 0-1 / 0-2 / 1-2 / 2-2 / 3-2 / 4-2 / 4-3 / 5-3 / 6-3 / 7-3 – GAME SET MATCH ROMÂNIA.

În primul meci al duelului cu Maroc, Marius Copil l-a învins, în două seturi, pe Amine Ahouda, sco 6-0 / 6-1.

Ziua a doua de Cupa Davis va începe duminică, 7 aprilie, de la ora 11:00, cu meciul de dublu dintre Florin Mergea / Marius Copil vs Amine Ahouda / Lamine Ouaha, urmat de meciurile de simplu dintre Marius Copil – Lamine Ouahab, respectiv Adrian Ungur – Lamine Ahouda.