ASA Târgu Mureș – CFR Cluj 0-0, în prima manșă a semifinalelor Cupei României! Finalista se decide în Gruia

ASA Târgu Mureș și CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0, miercuri seara, la Târgu Mureș, în prima manșă a semifinalelor Cupei României la fotbal.

cfr - asa targu mures

Confruntarea dintre cele două formații a fost lipsită de spectaculozitate și cu puține ocazii notabile de gol.

Gazdele au avut prima ocazie prin Ramiro Costa (13), dar acesta nu a reușit lovitura de cap. Petrucci (27) a ratat o oportunitate bună pentru CFR (27), dar șutul său a fost blocat de Gabi Mureșan.

Mureșenii și-au creat două șanse în finalul primei reprize, prin fundașul Marius Constantin (42) și Țucudean (44), dar scorul a rămas nedecis.

La reluare, portarul Mincă a respins salvator șutul lui Jazvic (51), iar apoi a ieșit providențial dintre buturi la o minge în adâncime pentru Ramiro Costa (58).

Petrucci l-a testat de la distanță pe portarul Stăncioiu (56), la singura situație notabilă a clujenilor din repriza secundă.

Marius Constantin a creat din nou pericol (67), dar reluarea lui s-a dus alături de poartă. Țucudean a trimis cu capul (80), dar balonul s-a dus în plasa laterală.

Partida retur va avea loc în data de 20 aprilie, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia.

Joi se va juca primul meci din cealaltă semifinală, Dinamo — Steaua (Stadionul Dinamo, ora 20:30).