Aur pentru judoka Corina Căprioriu la Grand Prix IJF din China

Judoka Corina Caprioriu a câştigat medalia de aur după ce s-a impus miercuri în finala la categoria 57 de kilograme, în cadrul Grand Prix IJF de la Qingdao (China), competitie dotata cu premii in valoare de 100.000 de dolari.

corina caprioriu

Vicecampioana olimpica a trecut, pe rând, de chinezoaica Tonjuan Lu, în prima confruntare a grupei D, iar în semifinale a învins-o pe sportiva braziliană Tamires Da Silva.

În finală, sportiva clujeancă a luptat cu o altă braziliancă, Rafaela Silva, pe care a învins-o, adjudecându-şi astfel medalia de aur.

Loredana Ohâi a terminat Grupa B pe locul 5 tot la categoria 57 de kilograme, cu doua victorii şi două înfrângeri, iar Monica Ungureanu a ocupat aceeaşi poziţie la categoria 48 de kilograme.