Baschetbalistele Universitatii Cluj, victorie muncita cu Phoenix Galati

Echipa de baschet feminin a Universitatii Cluj s-a impus de o maniera categorica sambata, la Sala Sporturilor “Horia Demian”, in meciul contand pentru grupa 1-6 a Ligii Nationale impotriva formatiei Phoenix Galati, scor 81-73 (21-20, 19-21, 18-11, 23-21).

Fara cea mai buna marcatoare in teren, Adrianne Ross, accidentată la gleznă în primul sfert, Universitatea a reuşit să rezolve partida abia în ultimele 20 de minute, la pauza oaspetele au intrat la vestiare cu un avantaj de un punct, 40-41. Clujencele au preluat conducerea in partea a doua si nu au mai cedat avantajul pana la final, asigurandu-si o victorie de moral inaintea duelului din derby-ul cu Sepsi Sfantu Gheorghe.

Cea mai buna marcatoare a Universitatii a fost Taneisha Harrison, cu 24 de puncte, urmata de Gabriela Irimia si Dajana Butulija, ambele cu cate 14 puncte, Andra Mandache (9 puncte), Bianca Voica (7), Ogowumi Agunbiade (6), Brittany Denson (5) si Adrianne Ross (2).

In urma acestui succes, “U” Cluj se mentine pe locul trei in campionat, dupa Sepsi Sf. Gheorghe si Municipal Targoviste, urmand ca in urmatoarea etapa clujencele sa joace in deplasare, miercuri, 1 martie, de la ora 18:00, in derby-ul cu Sepsi Sf. Gheorghe.