Bilanțul de final de an la CS “U” Cluj! Judoka Alexandra Pop, sportiva anului 2014!

Clubul Sportiv Universitatea Cluj a prezentat marți, 16 decembrie, în cadrul unei conferințe de presă la sediul clubului raportul de activitate pe 2014.

Foto: © Dan Bodea / transilvaniareporter.ro
Foto: © Dan Bodea / transilvaniareporter.ro

Astfel, în acest an s-au obținut un total de 270 de medalii, din care 102 de aur, 93 de argint și 75 de bronz, fiind un record în istoria de 95 ani a clubului.

În 2014, CS “U” Cluj a obținut două medalii de aur, patru de argint și patru de bronz la Campionatele internaționale la care a participat și o calificare în optimile Cupei Cupelor la handbal feminin.

Obiectivul fundamental al activității clubului îl constituie creșterea semnificativă și constantă a contribuției sportivilor și tehnicienilor clujeni la reprezentarea și sporirea prestigiului României pe plan internațional, prin stimularea sportului de nivel înalt, cu prioritate la ramurile și probele cuprinse în programul Jocurilor Olimpice de Vară.

Directorul sportiv Ovidiu Vasu a anunțat că CS Universitatea Cluj a atras 40 de miliarde de lei venituri din mediul de afaceri, o treime din bugetul clubului provine din mediul privat, 20% de la bugetul local, iar restul de la Ministerul Educației. “În 2014 Consiliul Local a alocat 2 milioane de lei, o sumă infimă pentru performanța sportivă, iar dacă va fi alocată suma de 7 milioane de lei garantez că vom avea cel puțin două echipe pe podium. Am marea speranță că Consiliul Local din Cluj se va ridica deasupra celorlalte consilii locale, cum ar fi Baia Mare. Dacă vor să aibă o Sală Polivalentă plină, trebuie să investească în sport”, a spus Vasu.

Top 10 sportivi ai CS Universitatea în 2014

1. Pop Alexandra (judo) – 178 pct.
2. Cristina Laslo (handbal feminin) – 163 pct.
3. Crișan Bianca, Irina Hârjete, Alina Dincă, Linda Matei (rugby feminin) – 104 pct.
4. Ștefania Dobre (judo) – 97 pct.
5. Loredana Ohâi (judo) – 88 pct.
6. Monica Ungureanu (judo) – 75 pct.
7. Raluca Ștef (patinaj) – 48 pct.
8. Toma Pop (atletism) – 45 pct.
9. Radu Dărăban (scrimă) – 44 pct.
10. Dragoș Dima (tenis) – 40 pct.

Raport de activitate pe 2014

Secția de judo

Ștefania Dobre – medalie de argint la Jocurile Olimpice de tineret
Alexandra Pop – medalie de argint la Campionatele Europene de juniori; medalie de bronz la Campionatele Mondiale de juniori.

În total, secția de judo a CS “U” Cluj a obținut 92 de medalii în 2014, din care 31 de aur, 26 de argint și 35 de bronz.

Secția de atletism

44 de medalii din care 15 (Loc I), 20 (Loc II) și 9 (Loc III)
Sportivi la lotul național: Alexandru Tufă, Bogdan Mădăraș, Răzvan Roman, Camelia Gal, Sanda Belgyan, Toma Pop

Secția Culturism & Fitness

25 de medalii, din care 13 de aur, 6 de argint și 6 de bronz

Secția de Scrabble

34 de medalii, din care 13 loc I, 11 loc II, 10 loc III
Sportivi la lotul național: Engleză – Mihai Pantiș, Cătălin Caba, Ovidiu Tamaș; Română – Corneliu Faur, Septimiu Crivei, Alexandrov Andrei, Florin Buhai, Iuliu Fabian, Alexandru Gheorghiu, Alexandru Lacatiș, Vasile Mihalache, Gheorghe Roman, Dan Sibef

Secția de scrimă

4 medalii de bronz, din care 2 de aur și 2 de argint

Secția de haltere

8 medalii, din care 1 de aur, 6 de argint și 1 de bronz
Sportivi la lotul național: Robert Katona

Secția de echitație:

8 medalii, din care 4 loc I, 3 loc II și 1 loc III

Secția de box

11 medalii, din care 3 de aur, 3 de argint, 5 de bronz

Secția de patinaj

22 de medalii, din care 10 de aur, 11 de argint și 1 de bronz
Sportivi la lotul național: Raluca Ștef și Ruxandra Coțop

Secția de lupte

6 medalii, din care 1 de aur, 3 de argint și 2 de bronz
Sportivi la lotul național: Szolt Katona și Zsolt Balasz

Handbal feminin: “U” Alexandrion

Loc IV în Liga Națională
Loc I Campionatul Mondial
Calificare în optimile Cupei EHF
Sportive la lotul național: Florina Chintoan, Laura Popa, Roxana Cîrjan, Cristina Enache, Cristina Laslo și Cristina Boian

Handbal masculin

Locul II – Divizia A2
Loc I – campionat național juniori III
Loc II – campionat național juniori IV
Sportivi la lotul național de juniori: Cătălin Fodorean, David Cherechi, Călin Hossu

Volei masculin

Locul I – Campionatul Național Divizia A2

Beach Volley Masculin
Locul II – Campionatul Național Beach – Masculin

Volei feminin

Promovare Divizia A1

Baschet feminin

Locul XII – Campionat Național Divizia A
Loc I – Campionat Național U20
Sportive convocate la lotul național de tineret: Vanesa Lache, Gavrilă Cristina, Iulia Răileanu și Teodora Neagu

Rugby masculin:

Loc V – Campionat Național
Loc VI – Campionat European
Sportivi convocați în lotul național de seniori: Silviu Vasiliu, George Han, Ovidiu Butoieru, Horia Hâmpea

Rugby feminin:

Loc II Campionat național rugby în 7
Loc II Cupa României
Loc III Campionat European
Sportive convocate la lotl național: Anca Hău, Roxana Ilieș, Nicoleta Terteci, Bianca Crișan, Alina Dincă, Linda Matei și Irina Hîrjete

Tenis

Campionat Național
2 Locuri I
1 Locuri III

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top