Campioana României, Olimpia Cluj, calificată în şaisprezecimile UEFA Women’s Champions League!

Clujencele de la Olimpia Cluj au obţinut calificarea în şaisprezecimile UEFA Women’s Champions League, după ce au remizat, scor 1-1 (1-0), luni, 28 august, pe Cluj Arena, cu vicecampioana Scoţiei, Hibernian, şi au încheiat pe prima poziţie clasamentul grupei a 2-a, cu 7 puncte. De menţionat că Olimpia rămâne singura formaţie românească prezentă în cea mai importantă competiţie inter-cluburi din lume.

După două victorii consecutive în grupă, campioana României avea nevoie doar de o remiză pentru a se califica în faza următoarelor a UEFA Women’s Champions League, însă fetele pregătite de Marius Suller au început cu gândul la victorie. Şi golul a venit rapid, în minutul 5, din gheata atacantului Alexandra Lunca, care a reluat în plasă o minge centrată de Voicu de pe stânga. Scoţiencele au avut cea mai mare ocazie a primei părţi în minutul 35 de la atacantul Lia Tweedie, care a lovit bara transversală cu un şut din marginea careului.

În repriza secundă, Lunca a pătruns periculos în careu şi şi-a încercat norocul cu un şut în forţă, dar mingea s-a dus mult peste poartă (’50). Vătafu a şutat în forţă de la 25 metri, minge care i-a pus probleme serioase portarului Fife, aceasta din urmă reţinând în doi timpi (’64). Cu un minut înainte, Lunca a centrat periculos în careu, dar Mara Bâtea nu a reuşit să lovească cum trebuie mingea cu capul din doi metri şi faza s-a răcit.

Hibernian avansează spre poarta clujencelor şi forţează golul egalizator, dar defensiva Olimpiei rezistă cu brio asalturilor oaspetelor. Trei cornere consecutive în trei minute au avut scoţiencele la poarta lui Vicker, însă toate au fost respinse de apărare sau de portar(’70). Harrison a reluat periculos din careu, dar mingea a fost reţinută fără probleme de portarul Clujului (’79).

După asaltul prelungit al oaspetelor din a doua parte a venit şi golul egalizator în minutul ’84, Graham a înscris cu capul din careu după o centrare a lui Hunter de la 30 metri. Hibernian a dominat partea a doua şi s-a aflat în permanenţă în jumătatea adversă, posesia fiind de partea lor.

Meciul s-a încheiat la egalitate, iar Olimpia Cluj se califică de pe prima poziţie a grupei a 2-a în faza următoare a celei mai importante competiţii inter-cluburi, şaisprezecimile, cu 7 puncte, având două victorii şi un egal.

În celălalt meci al zilei disputat de la aceeaşi oră, ucrainiencele de la Harkov le-au spulberat pe galezele de la Swansea City cu un neverosimil 8-0, partidă disputată la baza Clujana.