Ce posibili adversari va avea U-Banca Transilvania în Basketball Champions League

U-Banca Transilvania Cluj-Napoca și-a aflat posibilii adversari din turul secund preliminar al Basketball Champions League. Din partea clubului, delegația pentru tragerea la sorți i-a cuprins pe vicepreședintele Mircea Cristescu și pe antrenorul principal Mihai Silvășan.

U-BT Cluj-Napoca va juca cu câștigătoarea dublei dintre Bosna Sarajevo (Bosnia) și Ludwigsburg (Germania), iar meciurile între cele două vor avea loc în zilele de 19 și 21 septembrie.

Dubla din turul doi dintre U-Banca Transilvania si Bosna Sarajevo / Ludwigsburg va avea loc în 24 septembrie (în deplasare) și în 26 septembrie pe teren propriu.

În cazul în care echipa clujeană se califică, va juca în turul al treilea împotriva celor de la Basic-Fit Brussels (Belgia), în 29 septembrie pe teren propriu, iar returul în 2 octombrie, în deplasare.

În cazul în care echipa noastră pierde calificarea în oricare dintre cele două tururi preliminare, va continua aventura europeană în FIBA Europe Cup.

În primul tur de calificare, se vor întâlni:

Dinamo Tbilisi (Georgia) – Divina Joventut (Spania)
Keravnos Nicosia (Cipru) – Avtodor Saratov (Rusia)
Bosna Sarajevo (Bosnia) – MHP Riesen Ludwigsburg (Germania)
Karpos Sokoli (Macedonia) – Kalev Cramo (Estonia)
Donar Groeningen (Olanda) – Vytautas (Letonia)
Sigal Prishtina (Kosovo) – Tsmoki Minsk (Belarus)
Kapfenberg (Austria) – Benfica (Portugalia)
BC Llulea (Suedia) – Telenet Antwerp Giants (Belgia)
În turul al doilea, se vor juca meciurile:

Karpos Sokoli / Kalev Cramo – Alba Fehervar (Ungaria)
Dinamo Tbilisi / Divina Joventut – Kataja Basket (Finlanda)
BC Llulea / Antwerp Giants – Nizhny Novgorod (Rusia)
Keravnos / Avtodor Saratov – Mornar Bar (Muntenegru)
Kapfenberg / Benfica – Lukoil Akademic (Bulgaria)
Bosna Sarajevo / Ludwigsburg – Cluj-Napoca (România)
Groeningen / Vytautas – Bakken Bears (Danemarca)
Prishtina / Tsmoki Minsk – Budivelnik
În turul al treilea, vor fi următoarele meciuri:

Prishtina / Tsmoki Minsk / Budivelnik – Nanterre (Franța)
BC Llulea / Antwerp Giants / Nizhny Novgorod – Rosa Radom (Polonia)
Keravnos / Avtodor Saratov / Mornar Bar – Orlandina (Italia)
Kapfenberg / Benfica / Lukoil Akademic – Juventus Utena (Lituania)
Dinamo Tbilisi / Divina Joventut / Kataja Basket – Telekom Bonn (Germania)
Groeningen / Vytautas / Bakken Bears – Estudiantes Madrid (Spania)
Karpos Sokoli / Kalev Cramo / Alba Fehervar – Pinar Karsyaka (Turcia)
Bosna Sarajevo / Ludwigsburg / Cluj-Napoca – Basic-Fit Brussels (Belgia)

Componența grupelor sezonului regulat:

Grupa A

EWE Baskets Oldenbrug (Germania)
Dinamo Sassari (Italia)
Murcia (Spania)
Hapoel Holon (Israel)
AS Monaco (Franța)
Enisey Krasnoyarsk (Rusia)
Kapfenberg / Benfica / Lukoil Akademic / Juventus Utena
Karpos Sokoli / Kalev Cramo / Alba Fehervar / Pinar Karsyaka

Grupa B

PAOK Salonic (Grecia)
Ventspils (Letonia)
Neptunas Klaipeda (Lituania)
Iberostar Tenerife (Spania)
Elan Chalon (Franța)
Gaziantep (Turcia)
Bosna Sarajevo / Ludwigsburg / Cluj-Napoca / Basic-Fit Brussels
BC Llulea / Antwerp Giants / Nizhny Novgorod / Rosa Radom

Grupa C

Strasbourg (Franța)
Banvit (Turcia)
medy Bayreuth (Germania)
Olympia Ljubljana (Slovenia)
Umana Reyer Venezia (Italia)
AEK Atena (Grecia)
Groeningen / Vytautas / Bakken Bears / Estudiantes Madrid
Keravnos / Avtodor Saratov / Mornar Bar / Orlandina

Grupa D

ARIS Salonic (Grecia)
CEZ Nymburk (Cehia)
Oostende (Belgia)
Zielona Gora (Polonia)
Besiktas Istambul (Turcia)
Sidigas Avelino (Italia)
Prishtina / Tsmoki Minsk / Budivelnik / Nanterre
Dinamo Tbilisi / Divina Joventut / Kataja Basket / Telekom Bonn

Leave a Reply

Top