CFR Cluj a bifat prima victorie in cantonamentul din Spania! Feroviarii îşi întăresc defensiva cu un fundaş brazilian

CFR Cluj a câştigat fără emoţii primul meci amical din stagiul de pregătire din Spania, miercuri, 17 ianuarie, scor 4-0, împotriva formaţiei CD Castellon.

Echipa de start din primul amical al iernii:

Duka – Manea, Luchin, Mureșan, Camora, Hoban, Culio, Djokovic, Păun, Omrani, Țucudean

Trupa lui Dan Petrescu a trecut la conducere după un autogol al formaţiei spaniole, minutul 7, iar până la pauză scorul arăta 3-0 pentru clujeni în urma reuşitelor lui Hoban din foarfecă (37) şi Culio (42).

În partea a doua, Petrescu a folosit următoarea formulă de joc: Adi Rus – Peteleu, Bordeianu, A. Vlad, Deac, L. Rus, Costache, Vera, Nouvier, Mailat

Tânărul fotbalist transferat de la Dinamo, Valentin Costache, a reuşit primul gol în tricoul alb-vişiniu, în minutul 75, stabilind scorul final la 4-0.

Rezumatul partidei CFR Cluj – CD Castellon:

Conducerea CFR-ului continuă să întărească lotul şi a anunţat transferul fundaşului central brazilian Gilvan Souza Correa (28 ani).

În vârstă de 28 de ani, Gilvan a jucat în sezonul trecut la Atlético Goianiense, unde a bifat 24 de meciuri și a înscris 2 goluri în calitate de căpitan al echipei. Stoperul brazilian s-a alăturat deja echipei în cantonamentul din Valencia.

Programat în 19.01.2018, jocul de pregătire dintre CFR Cluj și Wisla Cracovia nu se va mai disputa, iar în schimb oficialii clubului au fixat alte două partide amicale, împotriva celor de la Borussia Mönchengladbach U23 și împotriva celor de la FC Sfântul Gheorghe (Rep. Moldova).