CFR Cluj a câștigat Cupa României, al patrulea trofeu din palmares, după 5-4 la penalty-uri cu Dinamo

CFR Cluj a câștigat marți, 17 mai, cel de-al patrulea trofeu Cupa României din palmares, după ce a învins Dinamo București, pe Arena Națională, la loviturile de departajare cu scorul de 5-4, 2-2 după primele 120 de minute. Feroviarii au revenit de la 2-0 pentru alb-roșii în prima repriză și au reușit să împingă meciul în prelungiri.

CFR Cluj cupa romaniei
Juan Carlos Ruiz și Traian Marc, eroii CFR-ului în finala cu Dinamo! Foto cfr1907.ro

Dinamoviștii au deschis scorul finalei Cupei României dintr-un penalty obținut în minutul 22, după un fault al lui Andrei Mureșan asupra lui Gnohere, care a transformat lovitura de pedeapsă pentru 1-0. “Alb-roșii” au majorat diferența în minutul 36 prin Erik Bicvalvi, care a reușit să înscrie golul doi cu o lovitură de cap din centrul careului, după o centrare venită de pe partea dreaptă și a stabilit scorul pauzei.

Feroviarii au redus din avantaj în debutul reprizei secunde și au relansat finala, Juan Carlos l-a învins pe Cerniauskas cu un șut perfect din marginea careului (’48), iar “căpitanul” Camora a fost aproape de egalare în minutul 61, șutul său lovind bara transversală dintr-o lovitură liberă executată foarte bine de la 15 metri.

Elevii pregătiți de Toni Conceicao au egalat în minutul 89 prin Cristian Lopez, care a înscris cu capul dintr-o deviere subtilă și a trimis meciul în prelungiri.

Dinamo a ratat victoria în prelungirile partidei, după ce Vali Lazăr a luat la țintă bara transversală din centrul careului (‘118), iar finala s-a decis la loviturile de partajare.

Echipele de start

DINAMO: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip – P. Anton (cpt.) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palic (Nedelcearu 83), Kortzorg (V. Lazăr 75) – Gnohere. Rezerve: Muțiu – Bartalstovu, I. Șerban, A. Marc, Vl. Olteanu. Antrenor: Mircea Rednic

CFR CLUJ: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora (cpt) – Gomelt (Cr. Lopez 46), Petrucci, J. Carlos Ruiz – Jakolis, Bud (Beleck 59), Nouvier (V. Bruno 80). Rezerve: Vîtcă – Nascimento, L. Goian, D. Filipe Coelho. Antrenor: Antonio Conceicao

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). Asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava). Adiționali: Alexandru Tudor (București), Sebastian Colțescu (Craiova).