CFR Cluj a învins categoric ACS Poli Timișoara și așteaptă cu moralul ridicat finala Cupei României

CFR Cluj a făcut spectacol în Sâmbăta Mare, în fața propriilor suporteri, cu formația ACS Poli Timișoara, pe care a învins-o cu scorul de 5-1, în cadrul etapei a 9-a a play-out-ului Ligii I și rămâne la două puncte de liderul CSMS Iași.

CFR Cluj

Timișorenii au rămas în 10 oameni după ce portarul debutant Lys Gomis a fost eliminat pentru un henț intenționat făcut în afara careului (32), iar Bryan Novier a deschis scorul cu o reluare elegantă din interiorul careului în minutul 43, stabilind scorul pauzei.

Feroviarii pregătiți de Toni Conceicao marcat de patru ori în repriza secundă prin Juan Ruiz (51), Cristi Bud (66), Beleck (74) și Cristian Lopez (92), iar golul de onoare al oaspeților a fost reușit de Dorin Goga, minutul 52.

CFR Cluj are 30 de puncte după primele nouă etape scurse din play-out.

Echipele de start

CFR Cluj: T. Marc – Tiago Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Petrucci, Juan Carlos (Beleck 72) – Jakoliš (Cr. Lopez 78), Nascimento, Nouvier – Bud (Vitor Bruno 82). Antrenor: Toni Conceicao.

Rezerve: Vâtcă, L. Goian, Coelho, Gomelt.

ACS Poli: Gomis – Melinte, Cânu, Scutaru (Bocşan 22), D. Popescu – Llorente, Javi Hernández (Strauss 35) – Nimely, Jenkins, Goga – Elek (I. Zicu 72). Antrenor: Petre Grigoraș

Rezerve: Strauss, Manu Torres, Bărbuț, Rajcomar, Pisas.

Pentru CFR Cluj urmează duelul cu Petrolul Ploiești, în deplasare, vineri, 6 mai, iar apoi finala Cupei României cu Dinamo, din 10 mai.