CFR Cluj a pierdut primul meci cu Dinamo Minsk, iar calificarea în play off-ul Europa League se joacă la Cluj

jagodina - CFR ClujCFR Cluj a pierdut cu scorul de 0-1 confruntarea din prima manșă a turului 3 preliminar al UEFA Europa League pe terenul bielorușilor de la Dinamo Minsk, iar calificarea în play off-ul Europa League se decide joi la Cluj.

Singurul gol al partidei a fost reușit de Adamovic în repriza secundă, cu o lovitură de cap bine plasată (54). Mario Felgueiras a fost din nou îngerul păzitor din poarta feroviarilor, intervențiile sale din prima repriză au menținut poarta intactă.

Cea mai mare ocazie de gol a CFR-ului a venit de la Sergiu Negruț, acesta a reluat periculos cu capul pe lângă poartă (38), iar Deac (71) ș Rada (86) au consemnat încă două ocazii periculoase, bielorușii reușind să scape fără gol primit de fiecare dată.

Returul se va disputa joi, 7 august, la Cluj, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”.

Dinamo Minsk: Gutor – Veretilo, Politevic, Bangura, Zaleski (46 Karpovich) – Stasevich, Simovic, Voronkov (62 Figueredo), Nikolic, Udoji – Adamovic;

Antrenor: Vladimir Juravel;

CFR Cluj: Felgueiras – Susic, Larie, I. Rada, Camora – Muniru, Monroy – Deac (76 Christian), Negruț (59 Guima), Fl. Costea (55 Jakolis) – Tade;

Antrenor: Vasile Miriuță.