CFR Cluj a prins biletul pentru semifinalele Cupei României

CFR Cluj a obținut calificarea în semifinalele Cupei României după ce a reușit să învingă Dinamo Bucureşti cu scorul de 2-1. Partida a avut nevoie de prelunguri, la finalul celor 90 de minute tabela arăta egalitate, 1-1, o reeditare a meciului de Supercupă, dar fără lovituri de departajare.

Victoria a fost adusă de Gabi Mureşan în prima repriză de prelungiri (101), cu un şut din lovitură liberă. Meciul a fost unul echilibrat din care n-au lipsit greşelile de arbitraj. Primul dezechilibru al partidei s-a produs în minutul 30, când Boubacar a fost eliminat pentru un fault imprudent, iar Dinamo a fost nevoită să joace cu un om mai puțin mai bine de o repriză. Replica CFR-ului a venit, dar fără gol. Kapetanos a avut trei şanse de a deschide scorul dar le-a ratat pe toate (33, 34, 42), iar Colţescu a fluierat finalul reprizei.

În partea a doua a jocului, vişinii au fost cei care s-au aflat în ofensivă, dar dinamoviștii au deschis scorul, prin Marius Alexe, în minutul 62. Bucuria oaspeţilor nu a durat mult, clujenii au replicat rapid, patru minute mai târziu, prin reușita lui Bastos (66). Sfârșitul de partidă a fost un asalt continuu asupra porții dinamoviste, dar oaspeţii au rezistat și au dus partida în prelungiri. N-a fost nevoie de lovituri de departajare la fel ca-n meciul de Supercupă, a venit golul lui Mureșan în prima repriză de prelungiri din lovitură liberă care a stabilit scorul partidei. Dinamo a rămas în nouă oameni pe finalul reprizelor de prelungire după ce și Nica a fost eliminat, dar nu a mai contat, câinii mai ratează un obiect şi sezonul actual e compromis pentru ei.