CFR Cluj a redevenit lider în Liga 1 după victoria cu Dinamo

CFR Cluj s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0), în deplasare, pe terenul formaţiei Dinamo Bucureşti, într-o partidă care a contat pentru etapa a 18-a a Ligii I.

După o primă repriză echilibrată, cu un joc precaut şi două ocazii notabile, câte una de echipă. Mai întâi, dinamoviştii au ratat deschiderea scorului, după o lovitură de cap a lui Nedelcearu, respinsă de Arlauskis până la Nascimento, care a reluat peste poarta din careu (18). Apoi, replica CFR-ului a venit în minutul 32, Hoban a tras o ghiulea din afara careului, mingea a lovit bara şi a sărit la Omrani, dar vârful feroviarilor nu a reuşit să înscrie din faţa porţii (32). Finalul de meci i-a aparţinut lui Dinamo, care a avut o cascadă de ocazii la poarta clujenilor. Bokila a şutat din careu, dar Vincius l-a blocat (36), Corbu a trimis cu capul peste poartă (38), Nascimento a şutat peste poartă (42), iar Arlauskis a respins şutul lui Anton (43). Jucătorul oaspeţilor, Boli, a fost aproape de un autogol în finalul primei părţi (45).

CFR a trecut la conducere pe tabelă în minutul 49, după o eroare defensiva a dinamoviştilor. Deac l-a servit excelent în careu pe Omrani, care a înscrie elegant. Nu a trecut mult de la gol, iar feroviarii clujeni au primit un penalty la un fault în careu asupra lui Deac, iar argentinianul Culio a tras imparabil de la punctul cu var şi a făcut 2-0.

Dinamo ar fi putut reduce din diferenţă în minutul 63, dar Arlauskis a avut o paradă de zile mari, la reluarea lui Anton cu capul din careu. Acelaşi Anton a trecut pe lângă gol un minut mai târziu (64). Până la finalul meciului nu am mai avut parte de ocazii notabile şi meciul s-a încheiat cu victoria trupei lui Dan Petrescu, care a revenit pe prima poziţie, cu 40 de puncte, la două de FCSB.

Dinamo: Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva – Nascimento, Anton- Corbu, Rivaldinho, Salomao – Bokila

Rezerve: Brănescu, Hanca, Nemec, Dudea, I. Șerban, Marici, Longher

Antrenor: Vasile Miriuță

CFR: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora (cp) – Hoban, Culio – Damjan Djokovici, Deac, Nistor – Omrani

Rezerve: Vîtcă, Peteleu, Mureșan, Mailat, Nouvier, Paun, Balde

Antrenor: Dan Petrescu

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita lui Sepsi Sf. Gheorghe, luni, 27 noiembrie, de la ora 20:45.