CFR Cluj a spart gheața în Liga 1 după victoria cu Astra Giurgiu și urcă pe podium

După trei etape în care n-a mai cunoscut gustul victoriei, din care două remize albe cu FC Viitorul și FCSB, gruparea CFR Cluj a spart gheața în etapa a 7-a din play-off-ul Ligii I și a învins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, grație reușitei lui Ciprian Deac.

Prima repriză a fost anostă și seacă în ocazii de gol, încheiată nedecis, dar feroviarii au dat lovitura prin Cipri Deac, minutul 51, care l-a învins pe Iliev cu un șut plasat la colțul lung. Giurgiuvenii au alergat în zadar după egalare, iar defensiva trupei lui Miriuță a funcționat foarte bine în această seară, cuplul de fundași Thiago Lopes – Larie – Horj – Peteleu a fost bine sudat și nu i-au dat șanse Astrei să își creeze prea multe situații.

În urma acestui succes, CFR urcă pe podiumul Ligii I, a treia treaptă a clasamentului, cu 33 de puncte, având trei victorii, două remize si două înfrângeri cu trei etape înainte de final.

Etapa viitoare, CFR va primi vizita formației CSU Craiova, duminică, 30 aprilie, de la ora 20:30