CFR Cluj a spulberat-o pe FC Botoşani şi s-a instalat în poziţia de lider al Ligii I, aşteptând un pas greşit al FCSB-ului!

CFR Cluj s-a întors cu toate cele trei puncte din deplasarea de la Botoşani, după ce a obţinut o victorie zdrobitoare în faţa echipei locale, scor 1-5 (0-2), la capătul unei confruntări controlate autoritar de campioană, într-o partidă care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii I, prima a returului de campionat. Este al patrulea succes consecutiv pentru trupa lui Conceicao.

Feroviarii clujeni au trecut la conducere după zece minute de joc, Omrani i-a păcălit pe fundaşii moldovenilor, iar Papa a trimis mingea în propria poartă (10). După două ocazii anemice ale gazdelor semnate de Karaboue (17) şi Chitoşcă (18), Culio a tras puternic pe lânga poartă (22), dar argentinianul nu a mai ratat în minutul 28 şi a majorat diferenţa la 2-0 cu un şut din marginea careului, stabilind scorul pauzei. Botoşaniul a lovit bara prin Golofca în prelungirile primei reprize (45+1) şi clujenii au intrat la vestiare în avantaj.

După pauză, Păun a înscris golul al treilea cu un şut din afara careului (54), iar Deac a încercat o execuţie pretenţioasă, însă mingea nu a prins spaţiul porţii (57). Acelaşi Deac nu a mai ratat în minutul 69 şi a punctat cu capul pentru 4-0, iar atacantul Bilel Omrani a înscris ultimul gol al campioanei din pasa lui Păun (73).

Moldovenii au înscris şi ei golul de onoare în urma unei lovituri libere executate perfect de Ongenda (83) şi a stabilit scorul final (1-5).

În urma acestui succes, CFR acumulează 29 de puncte şi se află pe prima poziţie a clasamentului.

FC Botoşani: Brînză – Chitoşcă, Burcă, Miron, Dumitraş – Karaboue, Papa – Fabbrini, Ongenda, Golofca – M. Roman

Rezerve: Fraisl, Chindriş, Patache, Fulop, Corban, Trujik, Brekalo

Antrenor: Constantin Enache

CFR Cluj: Jesus Fernandez – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Dokovic, Bordeianu, Culio – Deac, Omrani, Păun

Rezerve: A. Rus, Peteleu, Lang, Ioniţă II, Costache, Mailat, Tambe

Antrenor: Antonio Conceicao

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita formaţiei Dunărea Călăraşi, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 21:00, pe stadionul “Dr. Constantin Rădulescu”.