CFR Cluj, eliminata din Cupa Romaniei de FC Brasov

muniru_pandurii
Foto cfr1907.ro

Dupa ce au iesit din ecuatiile pentru titlu si cupele europene, CFR Cluj a mai ratat un obiectiv in acest sezon, Cupa Romaniei.

Desi in campionat se afla mai aproape de retrogradare decat de o pozitie fruntasa si un loc de cupa europeana, cu doar 10 puncte acumulate in primele 9 etape, CFR continua sa dezamageasca pe toate fronturile. “Feroviarii” au pierdut meciul din cadrul 16-imilor Cupei Romaniei, in deplasare, impotriva formatiei FC Brasov, scor 1-3, si au ratat obiectivul Cupa Romaniei impus de conducere in aceasta vara. Formatia din Gruia s-a vazut condusa inca din minutul 13, la prima faza periculoasa a “stegarilor” la poarta lui Felgueiras. Tatar a centrat in careu, iar Aganovic a reluat cu capul din 6 metri. Ionut Rada a inscris in propria poarta si a majorat diferenta in minutul 17. Brasovenii puteau transa meciul inca din prima repriza, dar Felgueiras a intervenit din nou spectaculos in fata lui Paun, care scapase singur cu portarul.

“Ceferistii” au dat semne de revenire in debutul reprizei secunde, dupa un penalty obtinut de Maah si transformat de Piccolo (55). Elevii lui Grigoras au incercat sa revina in joc si sa restabileasca egalitatea, insa nu au avut nicio faza notabila. In schimb, “stegarii” au punctat decisiv in ultimul minut prin Romeo Surdu si au stabilit scorul final al confruntarii.

Echipele de start

FC Braşov: Marinescu – Străuţ, Machado, Oltean, Serginho – Mateiu, Aganovic – Păun, Tătar, Surdu – An. Cristea

CFR Cluj: Felgueiras – Mafftei, Rada, Piccolo, Camora – Muniru, Sepsi – Deac, Djokovic, Fl. Costea – Batin