CFR Cluj, eliminată din Cupa României la penalty-uri de ACS Poli Timișoara

CFR Cluj a ratat obiectivul Cupei României, după ce a fost eliminată în sferturile competiției, marți, 28 martie, la loviturile de departajare, de formația ACS Poli Timișoara, pe stadionul “Dan Păltinișanu”, scor 5-6, 0-0 după primele 120 de minute.

După succesul entuziasmant obținut etapa trecută în campionat, pe teren propriu, în fața Astrei, scor 3-2, feroviarii clujeni erau cotați ca favoriți înaintea meciului, însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea de pe teren, iar ACS Poli s-a dovedit a fi o nucă mult prea tare de spart. Defensiva timișorenilor a funcționat cu brio, iar CFR-ul a fost incapabilă să își creeze situații de gol, deși au evoluat cu un om în plus pe teren din minutul 50, când bănățeanul Șeroni a văzut cartonașul roșu.

La penalty-uri au înscris pentru CFR Nascimento, Tiago Lopes, Gomelt, Omrani și Bud, iar Larie și Deac au ratat.

Pentru Timișoara au înscris de la punctul cu var Drăghici, Fucek, Soljici, Bărbuț, Scutaru, Neagu și a ratat Străuț.

ACS Poli: Curileac – Străuț, Cânu, Scutaru, Șeroni – Soljic, Poparadu – Bărbuț, M. Croitoru, Fucek – Pedro Henrique

CFR Cluj: Mincă – Tiago Lopes, Larie, Horj, Camora – Gomelt, J.C. Ruiz – L: Rus, Deac, Nouvier – Omrani

Partida de pe arena “Dan Păltinişanu” din Timişoara se dispută într-o singură manşă. CFR Cluj este calificată în finala SuperCupei României şi acum vrea să ajungă în semifinalele Cupei

Pragramul celorlalte partide din sferturile Cupei României:

Miercuri, 29 martie

CS Mioveni – FC Voluntari, ora 18:30, stadion Orășenesc, Mioveni – DigiSport, Dolce Sport

CSU Craiova – Dinamo, ora 21:30, stadion Municipal, Drobeta Turnu Severin – Pro TV, DigiSport, Dolce Sport

Joi, 30 martie

FC Viitorul – Astra, ora 21:00, Complex Sportiv Academia „Gheorghe Hagi” – Sport.ro, DigiSport, Dolce Sport