CFR Cluj, eliminata din Europa League

Drumul spre play off-ul Europa League s-a oprit pentru CFR in turul al III-lea preliminar. Elevii pregatiti de Vasile Miriuta au fost invinsi, joi seara, pe teren propriu, de bielorusii de la Dinamo Minsk cu scorul de 2-0.

In prima repriza, feroviarii au trecut de cateva ori pe langa gol, insa fara nici o schimbare pe tabela. Negrut a sutat perfect, dar portarul Gutor a avut un reflex excelent si a respins (19). Monroy si Costea au fost si ei aproape de gol in minutul 22, dar suturile acestora au fost blocate.

300541_300541_cfr_cluj_dinamo_minsk

CFR a ramas in inferioritate numerica in minutul 26, dupa eliminarea lui Ionut Rada, pentru un fault la Chigozie Udoji, fost jucator la Astra Giurgiu si FC Brasov. Udoji a fost la un pas de gol in minutul 30, dar mingea a trecut peste poarta. Tade a sutat spre poarta periculos, dar Gutor a respins (35).

În repriza secundă, oaspeţii au devenit mai periculosi si mai prezenti in jumatatea clujenilor. Adamovic, marcatorul golului din prima mansa, de la Minsk (1-0), l-a incercat pe Felgueiras cu un sut de la distanta, dar a fost blocat de lusitan (58). “Visinii” au riscat tot mai mult pe final de meci, iar bielorusii au profitat de spatiile create. Udoji a trimis o minge în bară (70), iar Dinamo a deschis scorul un minut mai tarziu, prin Igor Stasevich, din lovitură liberă: 0-1.

Bielorusii si-au majorat avantajul in minutul 81, prin Chigozie Udoji, din penalty, după un fault în careu comis de Camora

CFR Cluj, care a acces în Europa League după ce Dinamo a intrat în insolvenţă, părăseşte prematur cupele europene si nu ii ramane decat sa se concetreze pe restul obiectivelor ramase, campionat, Cupa Romaniei si Cupa Ligii.

Echipele de start

CFR Cluj: 1. Mario Felgueiras (căpitan) – 5. Mateo Susic, 6. Ionuţ Larie, 24. Ionuţ Rada, 45. Camora – 44. Aitor Monroy, 8. Muniru Sulley – 7. Ciprian Deac, 21. Sergiu Negruţ (9. Guima, 46), 10. Florin Costea (12. Filip Jazvic, 46) – 15. Grégory Tadé (99. Mirko Ivanovski, 67).

Antrenor: Vasile Miriuţă.

Dinamo Minsk: 30. Aleksandr Gutor – 16. Serghei Karpovic, 6. Serghei Politevic, 17. Umaru Bangura, 20. Oleg Veretilo – 2. Igor Voronkov (11. Adama Diomande, 5), 4. Slobodan Simovic, 10. Nemanja Nikolic – 15. Chigozie Udoji, 22. Igor Stasevich (căpitan; 26. Serghei Kontsevoi, 90) – 88. Nenad Adamovic (21. Hernan Figueredo, 84).

Antrenor: Vladimir Juravel.