CFR Cluj împiedică ASA Târgu Mureș să devină lider în Liga 1

CFR Cluj și ASA Târgu Mureș au încheiat la egalitate, scor 2-2, confruntarea directă disputată vineri, 17 aprilie, pe stadionului “dr. Constantin Rădulescu” din Cluj, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXVII-a a Ligii I.

Cu gândul la recuperarea punctelor la TAS, feroviarii pregătiți de Francisc Dican au început foarte determinați meciul și au trecut rapid la conducere pe tabelă – Ferebery Dore a finalizat elegant cu capul pe spate centrarea lui Ciprian Deac din minutul 9 – VIDEO. Bucuria gazdelor nu a durat decât nouă minute, Ianis Zicu l-a servit perfect pe N’Doye în centru, de unde senegalezul l-a învins pe Mincă cu un șut plasat de la distanță și a restabilit egalitatea (18) – VIDEO.

Partida a fost una deschisă și spectaculoasă în prima parte, CFR a demonstrat că nu a abandonat încă lupta pentru rămânerea în prima ligă, iar ASA nu a ridicat prea multe probleme, având un singur șut pe spațiul porții și un gol de senzație.

Repriza secundă aduce prima ocazie la poarta lui Mincă. Ioan Hora a reluat în forță de la 25 metri, Mincă a respins în corner, iar senegalezul N’Doye și-a trecut în cont “dubla” (57) – scor 1-2 – VIDEO. La acest scor, ASA era lider în clasamentul Ligii I, peste Steaua cu un punct, dar CFR nu a renunțat la luptă. Gregory Tade a trecut elegant de patru jucători, a scăpat singur cu Stăncioiu, dar nu a reușit să-l învingă (60). Un minut mai târziu, francezul a profitat de o altă eroare în defensiva mureșenilor și a tras puternic de la 25 metri, plasat, și l-a învins, de această dată, pe Stăncioiu (61). 2-2 – VIDEO. Lucrurile s-au complicat pentru ASA, care a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Feussi, acesta a văzut al doilea cartonaș galben pentru un fault dur asupra lui Păun (66). Mureșul a avut un gol anulat pentru o poziție de ofside la N’Doye, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 2-2.

ASA a ratat o bună șansă de a trece peste Steaua în Liga 1 și rămâne la un punct în urma roș-albaștrilor, iar CFR acumulează 19 puncte.

Etapa viitoare, feroviarii se deplasează în Ștefan cel Mare pentru meciul cu Dinamo de sâmbătă, 25 aprilie, ora 21:00.

CFR Cluj: Mincă – Jakolis, Larie, Carp, Camora – Vereş, Muniru – Deac, Tade, Al. Păun – Dore

Rezerve: Vâtcă, Tiago Lopes, Tînc, Negruţ, Jazvic, Bruno, Carter

Antrenor: Francisc Dican

ASA: Stăncioiu – Feussi, Bejan, M. Constantin, Sepsi – Voiculeţ, Gorobsov, N’Doye – Hora, Manolov, Zicu

Rezerve: A. Voicu, Gonzalez, Hanca, Goga, Bumba, Axente, Szekely

Antrenor: Liviu Ciubotariu

Declarații

“Meritam să câștigăm acest joc. Am dominat prima repriză mai consistent, iar în partea a doua am avut ocaziile mai mari și cred că am fi meritat să câștigăm cele trei puncte. În clasamentul real a jucat echipa de pe locul doi cu echipa de pe locul 5. Îmi felicit jucătorii pentru jocul prestat astăzi. Tade și Dore sunt doi jucători foarte importanți, la ora actuală sunt cei mai în formă din lot”, a declarat antrenorul CFR-ului, Francisc Dican.

“Înainte de joc am declarat că o să avem o partidă dificilă, pentru că poziția din clasament a celor de la CFR nu este reală. Am întalnit o echipă CFR cu jucători valoroși. Am început partida slab, nu am avut ritm de joc, nu am avut nerv, însă vreau să îmi felicit jucătorii chiar dacă nu am câștigat. Suntem neînvinși în acest retur și poate că dacă eram mai atenți nu trebuia să primim două goluri deoarece suntem o echipă care ne apărăm bine. Astăzi am întâlnit un adversar bun, care ne-a pus probleme. Cred că este un punct muncit, am reușit să marcăm două goluri în deplasare. Suntem o echipă care de 10 etape nu am cunoscut înfrangerea, suntem lideri în clasamentul returului și suntem mândri de ceea ce am realizat”, a fost concluzia despre meci a antrenorului ASA-ului, Liviu Ciubotariu.