CFR Cluj, început cu dreptul în play-off-ul Ligii I, după o nouă victorie în fața lui Sepsi!

CFR Cluj a câștigat fără prea mari emoții al treilea meci consecutiv cu gruparea Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 3-1, sâmbătă, 9 martie, pe terenul “Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia, în prima etapă a play-off-ului Ligii I.

Feroviarii clujeni au deschis scorul în secunda 20, cel mai rapid gol din acest sezon al Ligii I, grație unei reușite dintr-un voleu de la 16 metri a golgheterului George Țucudean. În minutul 13, Cristi Manea a încercat o execuție acrobatică, însă mingea a trecut pe lângă poarta celor de la Sepsi.

Ciprian Deac a avut șansa să facă 2-0, însă lovitura sa de cap a fost reținută de portarul Niczuly. Spre finalul primei reprize, Sepsi și-a creat două ocazii de poartă, însă Arlauskis a avut două intervenții excelente.

Imediat după startul părții secunde, oaspeții au reușit egalarea prin Gabriel Vașvari. Egalitatea a durat doar câteva minute, Djokovic a readus-o pe CFR la conducerea jocului cu o lovitură de cap excelentă, în urma unei lovituri libere executate de Deac. În minutul 70, Juan Emmanuel Culio a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat de centralul Coltescu. Chiar și în inferioritate numerică, gruparea feroviară a reușit să marcheze. Billel Omrani a scos un penalty, iar Ciprian Deac l-a transformat cu siguranță.

Etapa viitoare, CFR va evolua, în deplasare, la Ovidiu, cu FC Viitorul, sâmbătă, 16 martie, de la ora 20:30.

CFR: Arlauskis – Manea, Lang, Mureșan, Camora, Bordeianu (Boli 90′), Culio, Djokovic (Hoban 80′), Deac, Omrani, Țucudean (Ioniță 68′)

Rezerve: Jesus – Boli, Peteleu, Moutinho, Costache

Antrenor: Alin Minteuan

Sepsi Sf. Gheorghe: Niczuly – Rudol, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Vașvari – Moura, Flores, F. Ștefan – Tandia

Rezerve: A. Karnitskiy, J. Mensah, Carnat, Popescu, A. Hadnagy, Y. Hamed, B. Fejer

Antrenor: Eugen Neagoe