CFR Cluj, învinsă de Chiajna cu 2-1! Beleck a reușit primul gol în tricoul CFR-ului

CFR Cluj a fost învinsă, luni, în deplasare la Chiajna, de Concordia, scor 2-1, într-o confruntare nebună cu un penalty ratat și o eliminare.

CFR Cluj 2015

Feroviarii au început în forță partida, ratând în trei rânduri în primele zece minute din meci prin Cristian Lopez (4, 5) și Andrei Mureșan (7), dar tot gazdele au deschis scorul prin Marian Cristescu, care l-a învins pe Marc cu un șut din careu la colțul lung (19).

Elevii lui Feri Dican au restabilit egalitatea în partea secundă, Voiculeț i-a pasat perfect lui Leo Beleck, iar vârful CFR-ului a scăpat elegant de un adversar și a înscris cu un șut în forță (74), contabilizând primul gol în tricoul feroviarilor. Finalul meciului a fost unul intens, Andrei Tînc a fost eliminat după ce a văzut al doilea “galben” pentru o tragere de tricou, lăsându-și echipa în 10 oameni (78). Tiago Lopes a comis un fault în careu, dar Andrei Marc a parat șutul lui Cristescu de la punctul cu var și a menținut scorul de 1-1 (81). Același Marian Cristescu a reușit “dubla” cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar și a adus a doua victorie pentru ilfoveni (88).

CFR rămâne fără victorie în deplasare și cu 6 puncte în clasamentul Ligii I, iar etapa viitoare va întâlni FC Botoșani pe teren propriu, luni, 31 august, ora 21:00.

Concordia Chiajna: Matache – Vagner (Bărboianu ’50), Sîrghi, Mamele, Bucurică – Serediuc (Răducanu ’66), Pană (Constantinescu ’81), Giurgiu, Purece, Cristescu – Pena.

Antrenor: Marius Baciu.

CFR Cluj: T. Marc – Tiago Lopes, Larie, Tînc, Camora – Petrucci, A. Mureşan (Voiculeţ ’59) – Jakolis, Cristian (L. Goian ’82), Păun (Vitor Bruno ’64) – Beleck.

Antrenor: Francisc Dican.

Cartonaşe galbene: Vagner ’17, Bărboianu ’87 / Tînc ’56, ’78, Tiago Lopes ’84, Vitor Bruno ’85.