CFR Cluj mai spera la cupele europene, dupa victoria de la Galati

rui pedroCFR Cluj a obtinut cea de-a doua victorie consecutiva din mandatul lui Vasile Miriuta, dupa 1-0 in deplasare la Otelul Galati. Rui Pedro a stabilit scorul final in minutul 80, scor care ii apropie pe feroviari la sapte puncte de primul loc care duce in Europa League.

Ciprian Deac a expediat un sut in bara dupa 9 minute de la primul fluier, singura ocazie notabila a primei reprize. Partida in sine a fost una modesta si extrem de slab calitativ, pana in minutul 67 a fost contabilizat un singur sut periculos spre poarta. Rui Pedro si-a adus aminte de “dubla” reusita in fata lui Manchester United si a punctat decisiv in minutul 80, dupa o pasa venita de la Tade.

Rui Pedro a ajuns la cel de-al treilea gol in aceasta stagiune si al 10-lea in Liga 1.

Meciul se incheie si CFR obtine victoria care o apropie de locurile rezervate pentru cupele europene. Otelul Galati se afunda si mai mult in zona fierbinte a clasamentului, iar aerul de matineu incepe sa pluteasca deasupra fostei campioane.

CFR va intalni Ceahlaul Piatra Neamt etapa viitoare, pe teren propriu, sambata, 19 aprilie, de la ora 19:30.