CFR Cluj – Pandurii Târgu Jiu 2-3. Campioana unei mari deziluzii

CFR Cluj jucatoriCFR Cluj a bifat aseară a 9-a înfrângere în actualul sezon al Ligii I, cu scorul de 2-3 împotriva formaţiei Pandurii Târgu Jiu. Feroviarii nu au mai cunoscut gustul victoriei din decembrie anul trecut, de la o victorie cu 3-2 cu Ceahlăul.

Părăsită şi de suporteri care nu au mai umplut arena Dr. Constantin Rădulescu ca altădată (2.500 de spectatori la ora partidei), vişinii s-au văzut conduşi încă din minutul 7, Ibeh a trimis un şut-centrare care s-a oprit în plasa laterală. Băieţii lui Cristian Pustai au intrat la vestiare în avantaj (0-1), dar în repriza a doua CFR a egalat prin fundaşul Ionuţ Rada, devenit golgeterul echipei în 2013, cu o lovitură liberă executată magistral de la 20 de metri sub transversală (54). Eroul de Champions League, Rui Pedro, a fost doar o umbră în acest an pentru CFR, iar singura realizare notabilă în meciul de aseară a fost cartonaşul roşu primit în minutul 53 pentru un atac asupra unui jucător al oaspeţilor. Matulevicius l-a învins pe Felgueiras în minutul 67 din serviciul lui Nistor şi a dus-o pe Pandurii la 2-1 pe tabelă. Uluiala din defensiva gazdelor i-au permis lui Voiculeţ să majoreze scorul la 3-1 cu un lob de la 30 de metri, iar Felgueiras nu a putut decât să culeagă balonul din poartă.

Intrat în minutul 80 în locul lui Kapetanos, sârbul Bjelanovic a redus din diferenţă în minutul 94 cu o lovitură de cap din 6 metri, dar era prea târziu pentru a mai întoarce rezultatul şi meciul s-a încheiat 2-3. Cu această victorie, Pandurii egalează la puncte pe Astra Giurgiu, ocupanta locului doi (47), în timp ce feroviarii rămân pe poziţia a 8-a, cu 36 de puncte.

CFR Cluj: Felgueiras – Panin, Piccolo, I. Rada, Camora – Maftei, G. Mureşan – Maah, Weldon, C. Deac – Kapetanos
Rezerve: Stăncioiu, Nuno Diogo, Muniru, Rui Pedro, Sepsi, Hora, Bjelanovici

Pandurii: Mingote – Pleaşcă, Viera, Mamele, C. Cristea – I. Rada II, P. Anton, D. Nistor – Cl. Voiculeţ, Matulevicius, Ibeh
Rezerve: Lazar, Al. Grigoraş, Ad. Rusu, Unguruşan, Răduţ, Lemnaru, D. Alexandru

CFR urmează să întâlnească formaţia Astra Giurgiu, meci din cadrul Cupei României, programat marţi, 16 aprilie, de la ora 20:30 pe arena Dr. Constantin Rădulescu.