CFR Cluj, remiză albă cu Botoşani! “Alb-vişinii” nu au profitat de pasul greşit al FCSB-ului la Voluntari!

CFR Cluj şi FC Botoşani au fost egale în această seară, terminând la egalitate, scor 0-0, confruntarea din cadrul etapei a 14-a a Ligii I, prima a returului. Nici una dintre formaţii nu a reuşit să spargă gheaţa şi să înscrie pe parcursul celor 90 minute, iar poate vor veni şi golurile în meciul direct din Cupa României.

Prima ocazie notabilă a CFR-ului a venit în minutul 21, Djokovic a reluat cu capul puţin pe lângă poartă, iar replica Botoşaniului a venit şase minute mai târziu, Daniel Popa a trimis şi el cu capul peste transversală.

Partida s-a jucat pe contre, a avut ritm, dar ratările au curs în voie, în special la poarta botoşanenilor. Deac a trecut pe lângă gol în minutul 32, după o lovitură liberă executată perfect, dar a fost reţinută de portar. Tot Djokovici a irosit o șansă importantă pentru CFR la patru minute după pauză, ratând inexplicabil din câțiva metri după ce primise o centrare perfectă de la Deac.

Fotbalistul crescut de Universitatea Cluj, Olimpiu Moruțan, a fost aproape să dea lovitura în gruia, când a încercat să îl surprindă cu un şut înşelător pe Arlauskis în minutul 62, dar lituanianul a fost atent și a respins în corner. În minutul 74, acelaşi Moruțan a avansat curajos în careul CFR-ului, a fost doborât de Culio, dar arbitrul Istvan Kovacs a lăsat jocul să continue.

În urma acestei remize, echipa lui Dan Petrescu îşi păstrează poziţia de lider în Liga 1, cu 33 de puncte, menţinându-se în continuare la patru de principalele urmăritoare, FCSB şi CSU Craiova.

“Alb-vişinii” nu au reuşit să profite de remiza FCSB-ului la Voluntari (0-0) şi să se distanţeze la 7 puncte în clasament, iar etapa viitoare va juca la Ovidiu, cu campioana Viitorul, sâmbătă, 21 octombrie, de la 20:45.

CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Hoban, Culio – Deac, Djokovici, Nistor – Vera
Rezerve: Duka, Coman, Moutinho, Al. Păun, Mureșan, Peteleu, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

FC Botoșani: Cobrea – Ungurușan, Plămadă, A. Burcă, Mușat – Bordeianu, Tincu – Serediuc, Moruțan, L. Buș – D. Popa
Rezerve: Pap, Rodriguez, Oaidă, Târsă, Târnovan, Kuku
Antrenor: Costel Enache

Arbitru: Istvan Kovacs
A1: Vasile Marinescu