CFR Cluj, remiză cu “lanterna” Ligii I pe un teren înghețat!

Feroviarii pregătiți de Vasile Miriuță au obținut doar o remiză, scor 2-2 (1-2), luni, 5 decembrie, pe teren propriu, împotriva “lanternei roșii” a Ligii I, ACS Poli Timișoara, pe un teren înghețat. Partida a contat pentru etapa a 19-a.

CFR Cluj

După succesul obținut etapa trecută pe terenul campioanei Astra Giurgiu (1-2), clujenii aveau șansa de a-și asigura poziția în play-off, însă socoteala de acasă nu se potrivește cu cea din târg, iar trupa lui Miriuță a reușit doar o remiză cu ultima clasată. Ambele goluri ale alb-vișniilor au fost înscrise din penalty.

ACS Poli a avut 2-0 în Gruia printr-o “dublă” a lui Octavian Drăghici (35, 41), dar feroviarii au redus din diferență până la pauză printr-un penalty transformat de Nascimento în minutul 42, după un henț în careu la Artean.

CFR a mai primit un penalty în prima parte a reprizei secunde, transformat de același Nascimento, care a stabilit scorul final la 2-2. Nici una dintre formații nu a mai reușit să amenințe periculos poarta adversă și să își creeze situații de gol până la final, iar meciul s-a încheiat.

Echipele de start

CFR CLUJ: Vâtcă – Tiago Lopes, Larie, Horj, Mario Jorge – Rus, Nascimento, Nouvier, Omrani – Bud.
Antrenor: Vasile Miriuţă.

ACS POLI Timişoara: Straton – Străuț, Bocșan, Scutaru, Șeroni – Poparadu, Artean, Bărbuț, Doman, Croitoru – Drăghici

Steaua București – Pandurii Tg. Jiu 3-1
Gaz Metan Mediaș – Dinamo București (luni, 5 decembrie, ora 20:30 – Digisport 1)

CFR Cluj are 30 de puncte și ocupă locul 5 în clasament, iar etapa viitoare va întâlni-o pe CSU Craiova, vineri, 9 decembrie, în deplasare, de la ora 20:30.