CFR Cluj s-a calificat în semifinalele Cupei după un meci spectaculos la Mioveni

Feroviarii au reușit să se califice, marți seara, în semifinalele Cupei României, după un meci interzis cardiacilor, disputat în Trivale, cu CS Mioveni, încheiat cu scorul de 4-3 pentru clujeni.

CFR Cluj

Gazdele pregătite de Claudiu Niculescu au condus cu 3-0 pana in minutul 60, dar visinii au revenit incredibil si au intors rezultatul pe final. Stoica l-a invins pe Felgueiras cu o lovitura de cap in urma unui corner si a stabilit scorul pauzei, 1-0 in Trivale (36). Prima repriza a fost controlata autoritar de gazde, iar inainte de deschiderea scorului, Mihai Costea a luat la tinta bara transversala (25), dar a reusit sa inscrie dupa pauza, dupa ce l-a invins pe Felgueiras cu un sut in vinclu (51). S-a facut 3-0 in minutul 60, dupa o ezitare a lui Felgueiras care i-a permis lui Galan s-a impinga mingea in plasa. Trei minute mai tarziu, elevii pregatiti de Feri Dican au redus din diferenta dupa ce Tade inscrie de la punctul cu var (63). Nu dureaza mult si CFR mai inscrie o data si aprinde meciul la 3-2, Chanturia inscrie cu un sut pe jos de la distanta (68).

Finalul meciului a fost unul incendiar si interzis cardiacilor. Oaspetii au reusit sa egaleze prin Tade, la capatul unei faze controversate la care gazdele i-au acuzat pe feroviari de lipsa de fair play. Jucatorii de la CFR au refuzat sa le acorde mingea inapoi celor de la Mioveni dupa un fault, asa cum era fair play (81). Golul a fost validat in ciuda protestelor de pe banca Mioveniului. In timp ce meciul se indrepta spre prelungiri, Mirko Ivanovski a inscris golul patru cu un sut de la distanta si a adus calificarea in semifinalele Cupei Romaniei (90).

Fanii gazdelor i-au atacat cu bulgari pe elevii lui Feri Dican, nemultumiti de maniera in care clujenii s-au calificat in faza urmatoare a competitiei. Revelatia Cupei Romaniei, CS Mioveni, s-a oprit in sferturi, dupa ce in ultimele partide din Cupa Romaniei a eliminat adversari de prima liga, Astra Giurgiu si Dinamo

CS Mioveni: Popescu – Negoiță, Calvin, Stoica, Stan – Mârzeanu (73, Răuță), Gălan – Popa, Ayza, Nilă (64, Vintilă).

Antrenor: Claudiu Niculescu

CFR CLUJ: Felgueiras – Susic, Larie, Rada, Camora – Petrucci, Muniru – Jazvic (46, Lopez), Jakolis (54, Chanturia), Tade – Dore (78, Ivanovski).

Antrenor: Francisc Dican