CFR Cluj s-a calificat în sferturile Cupei României

Deținătoarea trofeului Cupei României, CFR Cluj, s-a impus cu scorul de 2-0 (1-0) în partida cu CSMS Iași, marți, 13 decembrie, pe arena “Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia.

Cu antrenorul Vasile Miriuță în tribune după suspendarea de două etape primită în meciul trecut de la Craiova, feroviarii clujeni au deschis scorul în debutul meciului, prin Cristi bud, care a înscris elegant din careu, minutul 6. Vișinii i-au ținut la distanță de poarta lui Marc, iar prima repriză s-a încheiat cu un avantaj minim pe tabelă pentru CFR.

După un minut de când a intrat pe teren, Dan Roman a majorat diferența și a stabilit scorul final la 2-0, în minutul 73, iar CFR accede în următoarea fază a competiției.

CFR este a treia echipă calificată în sferturi, după ACS Poli Timișoara și CS Universitatea Craiova.

Miercuri se vor juca alte două partide din optimile de finală, iar joi sunt programate ultimele trei.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie 2017, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie 2017) — retur (17 mai 2017), iar finala se va disputa în data de 27 mai 2017.

Caseta tehnică:

CFR: Marc – Lopes, Larie, Mureșan, Camora – Nascimento, Rus – Păun, Nouvier, Juan Carlos – Bud. Antrenor: Vasile Miriuță.

CSM Politehnica Iași: Grahovac – Voicu, Mihalache, Saric, Sato – Crețu, Ciucă, Mitic, Țigănașu – Moldovan, Piccioni. Antrenor: Eugen Neagoe

Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș); arbitri asistenți: Gabriel Bârjac (Zalău), Iulius-Radu Timar (Marghita); arbitru de rezervă: Adrian Illyes (Ploiești)
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) — CCA, Adrian Lucaci (Arad) — FRF