CFR Cluj s-a impus în fața Astrei Giurgiu și a urcat pe locul 2 în Liga 1!

CFR Cluj s-a impus sâmbătă, 6 octombrie, la Giurgiu, pe terenul Astrei, cu scorul de 2-1 (1-0), într-un meci care a contat pentru etapa a 11-a a sezonului din Liga 1, succes în urma căruia feroviarii pregătiți de Antonio Conceicao a urcat pe locul al doilea.

Giurgiuvenii au avut un început de partidă în forță, cu un gol anulat al lui Llullaku în minutul 2 al meciului, iar replica clujenilor a venit rapid, în minutul 11, Dokovic a surprins apărearea celor de la Astra și a reușit să tragă la poartă, dar mingea s-a dus peste transversală. CFR a dominat tactic prima repriză și s-a aflat în permanență în jumătatea adversă. Ioniță II a avut o bună oportunitate de a deschide scorul în minutul 26 dintr-o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Hoban a venit lansat, dar a avut un luft de senzație. Același Ioniță II a tras de la marginea careului, mingea a fost deviată de Belu, cu capul, în transversală, fiind cea mai mare ocazie (26).

Campioana a deschis scorul înainte de pauză, în prelungirile primei reprize, Moutinho a avut o acțiune de pe partea stângă, a centrat în careu, iar golgheterul Țucudean a reluat din prima, pe jos, în stil de mare atacant (45).

În debutul reprizei secunde, CFR a mai înscris o dată prin Moutinho, care a scăpat singur cu Iliev și l-a învins elegant (55). Giurgiuvenii au alergat după egalarea, dar nu au reușit să își creeze prea multe situații notabile la poarta lui Arlauskis, lovindu-se de zidul defensiv al campioanei.

Astra a înscris totuși golul de onoare în minutul 89 prin Zoua, care l-a învins din câțiva metri pe Arlauskis, iar feroviarii au tremurat în finalul meciului. Nu s-a întâmplat nimic, iar CFR a încheiat partida în atac, Mailat a încercat să îl lobeze pe Iliev surprins ieșit din poartă, dar portarul Astrei a respins acrobatic balonul cu capul și meciul s-a încheiat.

CFR a urcat pe locul 2 în Liga 1, cu 20 de puncte, având 5 victorii, 5 remize și o înfrângere.

Astra Giurgiu: Iliev – Butean, Cestor, Bejan, Belu – Biceanu, Moise – Llullaku, Roșu, Begue – J. Zoua

Rezerve: Lazăr, Alibec, V. Gheorghe, Crișan, Buș, Trusescu, Boboc

Antrenor: Gheorghe Mulțescu

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Lang, A. Mureșan, Peteleu – Dokovic, Hoban, Culio – Ioniță II, Țucudean, Moutinho

Rezerve: Fernandez, Bordeianu, A. Radu, Deac, Males, Mailat, Omrani

Antrenor: Antonio Conceicao

Etapa viitoare, CFR Cluj va primi vizita formației Poli Iași, în penultimul meci al turului de campionat. Partida va avea loc vineri, 19 octombrie, de la ora 21:00, pe stadionul din Gruia.