COSR a anunțat lotul României pentru Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a anunţat lotul cu care va pleca la Jocurile Olimpice de la Rio, care va avea loc în perioad a 5-21 august 2016.

Rio 2016

Cu această ocazie, forul a oferit şi câteva răspunsuri: gimnasta Larisa Iordache este rezerva Cătălinei Ponor pentru competiție, Simona Halep face parte din echipă, dar rămâne de văzut dacă va declara forfait, în timp ce canoiştii Leonid Carp şi Ştefan Strat nu au fost incluşi în delegaţie

COSR a dat publicității componenţa echipei olimpice, aşa cum a fost aprobată în Comitetul Executiv desfăşurat joi, la Bucureşti. Lista cuprinde o sută de nume, cu tot cu rezerve, însă mai pot apărea unele modificări.

Lista aprobată în Comitetul Executiv al COSR

Atletism (18 sportivi):

  • Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton;
  • Andreea Arsine, Claudia Nicoleta Stef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars;
  • Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăila – 50 km mars;
  • Alina Rotaru – săritura în lungime;
  • Elena Andreea Panturoiu, Cristina Bujin şi Marian Oprea – triplusalt;
  • Florina Pierdevara – 800 m, Bianca Razor – 400m;
  • Andrei Gag, Rareş Andrei Toader – aruncarea greutăţii;
  • Ancuta Bobocel – 3000 m obstacole;
  • Claudia Mihaela Bobocea – 800 m.

Box (1):

  • Mihai Nistor (+ 91kg)

Canotaj (19):

  • Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru – patru rame fara carmaci  (4-)
  • George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-);
  • Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Bereş, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea şi Irina Dorneanu – opt rame cu cârmaci (8+) şi Iuliana Popa – rezervă
  • Elena Lavinia Târlea şi Laura Oprea – doi rame (2-).
  • Ionela Livia Lehaci şi Gianina Beleagă  – dublu vâsle categorie uşoară (L2x)

Ciclism (1):

  • Serghei Ţvetcov

Gimnastică artistică (4):

  • Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean şi Cătălina Ponor – individual compus. Larisa Iordache – rezerva;

Gimnastica ritmica (1):

  • Ana Luiza Filiorianu – individual compus;

Haltere (4):

  • Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sâncrăian (85 kg);

Handbal (15):

  • Conducerea tehnică a echipei reprezentative de handbal a Romaniei le va alege pe cele 14 jucătoare titulare şi o rezervă, care vor merge la Rio 2016, din următorul lot lărgit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Madalina Zamfirescu si Denisa Stefania Dedu
  • (NR – stafful tehnic al naţionalei de handbal a anunţat astăzi lotul. Au picat de pe listă Udriştoiu, Pintea şi Tiron, iar Zamfirescu va merge, dar numai ca a doua rezervă, peste delegaţia aprobată de COSR).

Inot (5):

  • Robert Glinţă, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;

Judo (4):

  • Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg) şi Daniel Natea (+100 kg).

Kaiac-Canoe (6):

  • Valentin Cameneschi, Aurelian Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean –  K4 – 1000 m; Iuliana Andreea Ţăran, Irina Lauric – K2 – 500 m;

Lupte (5):

  • Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane;
  • Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin;
  • Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere;

Scrima (6):

  • Mălina Călugăreanu –  floretă individual;
  • Tiberiu Dolniceanu – sabie individual;
  • Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu – spadă individual şi echipe.   Loredana Dinu (rezervă)  – spadă echipe;

Tenis de masa (5):

  • Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu şi echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crişan şi Ovidiu Ionescu – simplu;

Tenis (5):

  • Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu, Horia Tecau şi Florin Mergea – dublu;

Tir sportiv (1):

  • Alin George Moldoveanu – 10 m puşcă aer comprimat.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Top