CRONICĂ: Debut spectaculos pentru Paolo Sergio. CFR – FC Braşov 5-0!

Venirea portughezului Paolo Sergio pe banca CFR-ului a descătuşat echipa, care a arătat mult entuziasm în jocul cu FC Braşov, câştigat cu 5-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a 14-a a Ligii I. Pentru “vişinii” au înscris Kapetanos, Mureşan, Cadu, Rui Pedro şi Aguirregaray.

CFR pleacă la Istanbul cu un moral bun înaintea duelului de miercuri cu Galatasary din etapa a 3-a a Ligii Campionilor, după un antrenament cu public în meciul cu FC Braşov. Oportunistul Kapetanos şi-a adus echipa în avantaj după ce a îndeplinit o simplă formalitate împingând mingea în poartă de pe linia porţii, mingea lobată cu capul de Mureşan (13). În minutul 24, Bastos, accidentat, i-a lăsat locul lui Rui Pedro şi e în pericol să rateze meciul cu Galatasaray din Ligă. Valente şi Kapetanos au ratat ocazii mari şi diferenţa a rămas minimă. Felgueiras a fost aproape de a le complica misiunea colegilor. Mingea respinsă greşit de el la şutul lui Mateiu a fost reluată pe lîngă poartă de Buga.

Gazdele au dictat tempo-ul jocului şi în repriza secundă. Mureşan a înscris golul care duce scorul la 2-0 cu o lovitură de cap bine plasată (’55). După 10 minute, CFR a majorat diferenţa pe tabelă, Kapetanos a fost faultat în careu de Taborda, iar Cadu a mărit avantajul de la punctul cu var (65). Rui Pedro a înscris şi el pentru 4-0, tot cu o lovitură de cap, din centrarea excelentă a lui Valente (69), iar Aguirregaray a închis tabela la 5-0 printr-un şut superb de la 25 de metri.

Paolo Sergio debutează cu un succes răsunător, iar CFR acumulează 22 de puncte.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi – L. Alberto, G. Mureşan, Camora – D. Valente, Bastos – Kapetanos

Rezerve: Stăncioiu, Rada, Hora, Bjelanovici, Deac, Rui Pedro, Aguirregaray

Antrenor: Paulo Sergio