CRONICA: Iz de “primavara”… europeana in Gruia. CFR – Braga 3-1

CFR Cluj a obtinut, aseara, victoria care ii asigura locul 3 in Grupa H, pozitie care ii garanteaza prezenta in “primavara” Europa League, cu Sporting Braga, scor 3-1, iar feroviarii se vor deplasa peste doua saptamani pe Old Trafford pentru a juca pentru un loc in optimile celei mai titrate competitii intercluburi. Eroul din Gruia a fost de aceasta data fostul jucator al Bragai, Rui Pedro, autor al unui hattrick. Bastos si Sougou au contribuit la reusitele portughezului.

Surprinzator, desi ceata care a pus stapanire peste Cluj-Napoca de cateva zile s-a ridicat inainte de a incepe cea mai importanta partida pentru CFR la “masa bogatiilor”, returul cu Braga din Grupa H a Ligii Campionilor, iar astfel meciul s-a desfasurat in conditii decente pentru fotbal. Trupa lui Paolo Sergio a inceput in forta, iar prima incursiune inspre poarta lui Beto a avut-o Sougou (4). Nu trece mult si avem si primul gol. Rafael Bastos il serveste elegant pe Rui Pedro, fundasul Douglao rateaza interceptia, iar Beto este invins de conationalul sau (7). CFR isi continua asediul la poarta portughezilor si peste sapte minute de la deschiderea scorului, acelasi Rui Pedro se afla la finalizarea unui nou gol. Faza porneste din nou de la Bastos, care il angajeaza pe Sougou, senegalezul patrunde in careu de pe banda dreapta, de unde ii aseaza pe tava lui Pedro o pasa, iar acesta face “dubla” (14). Tabela arata 2-0 si atentia tuturor se indreapta spre meciul de la Istanbul, acolo unde Galatasaray primea vizita lui Manchester, rezultat de care depindea soarta “visiniilor” in optimile competitiei.

Cu noroc, la prima ocazie notabila a lor, oaspetii reduc din diferenta prin Alan, servit in careu de Micael, iar Felgueiras este batut (17). Meciul are ritm, se joaca pe contre, iar spectatorii din Gruia asista in sfarsit la o mostra de fotbal spectacol din partea favoritilor. O noua ocazie s-a concretizat pentru “visinii” in minutul 30, care s-a incheiat cu o interventie spectaculoasa a lui Beto. Faza se muta la poarta cealalta, dar cel mai periculos om al oaspetilor, Eder, nu il poate infinge pe Felgueiras. Sougou centreaza perfect in careu, de unde Rui Pedro trimite mingea la coltul scurt si stabileste scorul partidei la 3-1. Zece minute mai tarziu, Ivo Pinto salveaza o minge de pe linia portii si mentine avantajul de doua goluri (43). Dupa incheierea fazei, Douglao comite un fault murdar asupra lui Rada si este eliminat, rosu direct.

In repriza secunda nu am mai avut parte de goluri, dar de ocazii importante nu am dus lipsa. Bastos a scapat singur cu Beto, dar nu a reusit sa-l invinga pe fostul CFR-ist (58). Piccolo este aproape si el sa se inscrie pe lista marcatorilor, iar Camora trimite mingea in bara de doua ori. Vestile bune nu veneau insa de la Istanbul, acolo unde Galata conducea cu 1-0 pe Manchester United. O victorie a trupei lui Ferguson i-ar fi asigurat CFR-ului prezenta in optimile Ligii, dar in conditiile date, CFR va avea nevoie de un meci mare pe Old Trafford si un rezultat pozitiv, dar si un ajutor de la Braga, care sa-i incurce pe turci.

Echipele de start

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Rada – Mureşan, L. Alberto – Sougou, Rui Pedro, Camora – Bastos

Rezerve: Stăncioiu, Sepsi, Kapetanos, D. Valente, Maftei, Godemeche, Aguirregaray

Antrenor: Paolo Sergio

Braga: Beto – L. Salino, Douglao, N. Coelho, Ismaily – Custodio, Hugo Viana – R. Amorim, R. Micael, Alan – Eder

Rezerve: Quim, Mossoro, H. Barbosa, Baiano, Djamal, Ze Luis

Antrenor: Jose Peseiro