CSM Digi Oradea, pentru a 8-a oara consecutiv campioana naționala la POLO

polo ro

CSM Digi Oradea a câștigat al optulea său titlu național consecutiv, după ce a învins-o pe CSA Steaua București cu scorul de 11-8 (2-2, 2-2, 5-2, 2-2), luni, în Bazinul Steaua din Capitală, în al treilea meci al finalei Superligii Naționale de polo pe apă.

Orădenii au iesit victorioși în primele două partide de pe teren propriu, cu 9-6 (2-2, 1-2, 2-0, 4-2) și 11-7 (4-1, 3-2, 1-3, 3-1), impunandu-se cu 3-0 la general.

Primele două sferturi ale întâlnirii a treia au fost echilibrate și s-au încheiat cu același scor, 2-2. Oaspeții s-au desprins în sfertul al treilea, după golurile marcate de Ramiro Georgescu și Tiberiu Negrean (2). Steaua a avut un zvâcnet de orgoliu și a punctat de două ori la rând, prin slovenul Matej Nastran, din penalty-uri. CSM Digi Oradea au mai marcat de două ori și a refăcut diferența, câștigând în cele din urmă cu scorul de 11-8.

Cel mai bun jucator al finalei a fost Tiberiu Negrean, cu 6 goluri marcate pentru campioni.

Orădenii au sărbătorit titlul aruncându-l în bazin pe antrenorul lor, Dorin Costrăș.