De neoprit: CFR Cluj, a cincea victorie consecutivă fără gol primit!

CFR Cluj în mandatul lui Dan Petrescu merge ca un ceas elvețian și a mai obținut un nou succes în campionat, luni seara, 14 august, la Brașov, împotriva nou-promovatei Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-0, într-o partidă care a contat pentru etapa a 6-a a Ligii I, a cincea victorie consecutivă fără gol primit în actuala stagiune.

După un sfert de oră de joc, Dan Petrescu a fost forțat să îl schimbe pe Nouvier după ce acesta s-a accidentat la un duel cu portarul Fejer. CFR a deschis scorul în minutul 27, după o combinație Deac – Nistor – Vinicius, ultimul trecându-și numele pe lista marcatorilor.

În partea a doua, vișinii au majorat diferența în minutul 62 după o lovitură liberă la care doi CFR-iști se aflau în afara jocului, iar Ovidiu Hoban a venit din spate și a reluat mingea în poartă. Păun a trimis un șut de la distanță și meciul s-a încheiat 2-0, rezultat care o duce pe locul 1 după șase etape.

În urma acestui succes, feroviarii clujeni s-au instalat în fotoliul de lider al primei ligi, cu 16 puncte, din cinci victorii și o remiză, iar etapa viitoare va primi vizita formației FC Botoșani, ocupanta locului 2. Partida va avea loc duminică, 20 august, de la ora 21:00, pe arena din Gruia