Debut nefericit pentru Grigoraş – CFR, victimă sigură pentru Steaua

CFR Cluj a suferit una dintre cele mai categorice înfrângeri, 3-0 în Ghencea, cu Steaua, la capătul unei partide în care feroviarii nu au reuşit să le facă faţă roş-albaştrilor. Meciul a contat pentru etapa a V-a a Ligii I.

steaua - cfr 3-0 (foto gspro)
credit foto © gsp.ro

Campioana a deschis scorul rapid, prin italianul Piovaccari, în minutul 12, care l-a învins pe Felgueiras cu o reluare din cădere în urma centrării lui Georgievski. CFR nu a reuşit să pună în pericol poarta lui Tătăruşanu în prima repriză, neavând nicio situaţie de gol, iar Adi Popa a stabilit scorul pauzei cu un şut la colţul lung (34).

Repriza secundă a început la fel ca prima, cu Steaua la conducerea meciului. Cristi Tănase stabilit scorul final, în minutul 60, cu o execuţie magistrală, cu efect, din interiorul careului, iar până la ultimul fluier al centralului singura ocazie a vişiniilor a venit în minutul 84, Robert Maah a şutat de puţin pe lângă poartă de la marginea careului. Kapetanos a fost faultat de Gardoş la marginea careului în minutul 89, Deac a şutat la colţul lung din lovitură liberă, dar Tătăruşanu a respins.

Steaua se impune în Ghencea şi are un moral bun înaintea primei manşe a play off-ului Champions League cu Legia Varşova. Partida este programată miercuri, 21 august.