Departe de play-off. Înfrângere pentru baschetbaliste în faţa Rapidului

Secţia de baschet feminin a Universităţii Cluj a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de formaţia Rapid Bucureşti, scor 82-86, într-o partidă care a contat pentru a etapa a 15-a a Ligii Naţionale.

baschet feminin, U Cluj
Amber Jones (la minge), noua achiziţie a secţiei de baschet feminin a Universităţii Cluj. “U” vs Rapid Bucuresti, etapa a 15-a a Ligii Naţională (25.01.2014) © eClujeanul.ro

“U” Cluj – Rapid Bucureşti 82-86 (21-17, 21-26, 21-16, 19-27)

Clujencele au început în forţă partida şi s-au impus pe tabelă în primul sfert, dar au căzut în sfertul secund şi oaspetele au preluat conducerea până la pauză (42-43). În partea a doua, ratările şi greşelile în defensivă ale “studentelor” le-au permis bucureştencelor să domine şi să aibă câteva puncte în faţă pe tabelă. Eliminarea Flaviei Ferenczi în sfertul patru a fost decisivă pentru soarta partidei, oaspetele au gestionat mai bine finalul jocului şi astfel pleacă victorioase din Sala Sporturilor “Horia Demian”. Tehnicianul Rapidului, Dan Militaru, a fost eliminat în prima repriză pentru două faulturi tehnice primite pentru proteste.

Noile achiziţii ale Universităţii au dat un randament bun, Florina Paşcalău a înscris 12 puncte şi a avut 8 recuperări, iar americanca Amber Jones 18 puncte şi 4 recuperări.

Marcatoare

“U”: Judit Kajdacsi 24 (13 rec.), Flavia Ferenczi 18 (1 rec.), Amber Jones 18 (4 rec.), Florina Paşcalău 12 (8 rec.), Irina Gavrilă 6 (3 rec.), Andreea Pop 2 (6 rec.)

Antrenor: Florin Covaciu

Rapid: Florina Diaconu 37 (11 rec.), Monica Niculescu 12 (3 rec.), Claudia Ene 11 (5 rec.), Raluca Ungureanu 8 (4 rec.), Adina Lovasz  6 (5 rec.), Roxana Bejan 5 (3 rec.), Gabriela Vlad 3

Antrenor: Dan Militaru

“U” Cluj va întâlni etapa viitoare, în deplasare, formaţia CSM Oradea, partida fiind programată miercuri, 29 ianuarie 2014.