Două ocazii, două goluri. “U” Cluj pleacă cu toate punctele de la Chiajna

Universitatea Cluj s-a impus, luni, la Chiajna, în fața Concordiei, cu scorul de 2-0 (0-0), într-o partida care a contat pentru etapa a III-a a Ligii I.

Concordia a dominat prima repriză, contabilizând trei situații clare de gol. Niculescu a respins în corner șutul lui Pena de la 20 de metri (13); Băjenaru a reluat spectaculos din foarfecă, dar mingea a fost blocată de Ninu (25). Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Alex Stan a șutat în bara transversală de la 15 metri (44).

În partea a doua, Chiajna a fost cu posesia, iar Universitatea cu golurile. Două ocazii, două goluri fructificate de “șepcile roșii”. Nuno Viveiros a șutat în bară din centrarea lui Boutadjine, mingea i-a revenit și a împins-o în ațe (64), iar Raul Costin a trecut elegant de Matache și a înscris cu un șut la colțul lung, rezolvând meciul cu patru minute înainte de expirarea timpului regulamentar (86).

“Studenții” au obținut primele trei puncte din noul sezon pe teren sintetic și acumulează patru puncte în clasament. Etapa viitoare vor primi vizita “stegarilor” de la FC Brașov.