“Dubla” lui Cristi Bud o duce pe CFR Cluj în finala Cupei României, cu Dinamo! “Să vină Cupa în Gruia”, au strigat fanii la final!

CFR Cluj s-a calificat în ultimul act al Cupei României, după ce a învins cu scorul de 2-0 pe ASA Târgu Mureș, joi, 21 aprilie, grație unei “duble” a atacantului Cristian Bud, pe arena “Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia.

cfr - botosani 6-0
facebook.com/pumukliphoto

Elevii pregătiți de Toni Conceicao au dominat categoric partida și s-au aflat în permanență în jumătatea mureșenilor. Alb-vișinii au deschis scorul după primele 15 minute ale meciului, prin Cristian Bud, care l-a învins pe Stăncioiu cu un șut din 7 metri, după ce portarul de la ASA a respins în primă fază șutul lui Juan Carlos (16). Mureșul a avut și ea o situație importantă la poarta lui Marc, Gabi Muresan a torpilat mingea spre poartă de la 30 metri, dar portarul CFR-ului a respins de la vinclu (35).

CFR a tranșat soarta meciulului cu 20 de minute înainte de final, Cristi Bud a profitat de o pasă greșită a fundașului Muth și a reușit “dubla” în minutul 70 cu un șut de la 20 metri.

Echipele de start

CFR Cluj: T. Marc – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Nascimiento (Gomelt 75), Petrucci, J.Ruiz (L. Goian 86) – Nouvier, Bud (C. Lopez 84), Jakolis.

Antrenor: Toni Conceicao.

Rezerve: Vâtcă – Dani Coelho, S. Negruţ, Vitor Bruno.

ASA Tg. Mureș: Stăncioiu – G. Matei, I.Gonzalez, Muth (A. Ciolacu 78), Pârvulescu – Gorobsov (N’Doye 46), G. Mureșan – Jazvic (L. Buş 75), Voiculeț, Brandan – Țucudean.

Antrenor: George Ciorceri.

Rezerve: Viciu – R. Candea, Adr. Borza, A. Ciolacu, Adrian Mutu.

CFR Cluj va juca în finala Cupei României cu Dinamo, care au remizat miercuri, 2-2, cu Steaua. Pentru clujeni va fi a cincea finală disputată.