“Dubla” lui Lemnaru şi golul lui Borza aduc primele trei puncte pentru Universitatea Cluj în Liga 1

Vali LemnaruUniversitatea Cluj a obţinut primul succes în Liga 1 graţie “dublei” lui Vali Lemnaru din prima repriză şi golul lui Adrian Borza din ultimul minut al meciului. În urma acestei victorii, alb-negrii au predat “lanterna roşie” Coronei Braşov şi reintră în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

În faţa a circa 1000 de spectatori prezenţi la ora jocului pe Cluj Arena, gazdele au început în forţă partida cu Viitorul Constanţa, o altă formaţie aflată în derivă. Elevii lui Mihai Teja au deschis scorul în minutul 13 prin Valentin Lemnaru, care l-a învins pe Buzbuchi cu un şut plasat la colţul lung de la marginea careului. Tot Lemnaru a majorat diferenţa zece minute mai târziu cu un şut superb din voleu, fără preluare, iar “şepcile roşii” au intrat la cabine cu două goluri avans (23). Până la pauză, Nicolae Dică îşi aduce aminte de perioada în care era renumit pentru golurile de generic din lovitură liberă şi îl încearcă pe Veselovsky cu un şut de la 20 de metri, dar slovacul respinge şi menţine poarta intactă (45).

În partea a doua, Universitatea a fost aproape de 3-0 în minutul 57, dar Buzbuchi a reţinut cu emoţii un şut expediat de gazde. “Studenţii” scapă fără gol primit în minutul 60, la reluarea în bară a lui Băluţă şi mingea a ricoşat norocos în braţele lui Veselovsky. Axente dă şi el emoţii buturilor clujenilor, dar şutul său anemic este reţinut de portarul slovac.

Adrian Borza a scăpat singur cu portarul în minutul 90 şi a înscris elegant pentru 3-0, iar Alin Cârstocea a marcat golul de onoare un minut mai târziu, stabilind astfel scorul final la 3-1.

Alte ştiri de la meci

Fostul antrenor al Universităţii Cluj, Ionel Ganea, a urmărit partida de la tribuna oficială, alături de Gică Hagi şi Zoltan Iasko.

Peluza Şepcilor Roşii l-a luat în colimator şi pe fostul lider al galariei, Mircea Cenan, zis RJ. Fanii l-au acuzat că s-a vândut ieftin, ca urmare a funcţiei de “responsabil relaţie cu suporterii” ocupată în cadrul clubului.

Nera Mureşan asigură securitatea la meciurile Universităţii Cluj de pe teren propriu.

Florian Walter nu a fost menajat nici de această dată de fanii Universităţii, care l-au înjurat pe toată durata partidei, iar şansele ca milionarul bucureştean să primească iertarea fanilor sunt aproape nule.

“U” Cluj: Veselovsky – Ciupe, Abrudan, Ninu, Rilke – Târnăcop, Bucşă, Cristocea, Borza – Calcan, Lemnaru

Rezerve: Niculescu, Szilagyi, Lungu, Takacs, Balde, Ursu, Ene

Antrenor: Mihai Teja

Viitorul Constanţa: Buzbuchi – Mitrea, Larie, Tosca, Nikolov – Cârstocea, Dică, Romario, Daminuţă – Thiago Araujo, Gavra

Rezerve: Balauru, Puţanu, Băluţă, Lazăr, Axente, Şerban, Marcelina

Antrenor: Bogdan Vintilă

Arbitru principal: Marius Avram
Asistenţi: V. Marinescu, A. Constantinescu