Duş rece pentru “U” Mobitelco înaintea derby-ului cu CSU Ploieşti

După o serie de nouă victorii consecutive, “U” BT Mobitelco a pierdut, sâmbătă, în deplasare, partida din cadrul etapei a XXII-a a Ligii Naţionale, scor 90-77, cu BC Timişoara.

"U" Mobitelco

Elevii pregătiţi de Dorin “Bobo” Pintea au avut o evoluţie foarte bună în primul sfert, câştigat la şase puncte (14-20), însă timişorenii au fost superiori în actul secund şi au intrat la vestiare în avantaj.

În sfertul al treilea s-a mers cap la cap, dar gazdele s-au impus în ultima parte şi astfel le-au provocat clujenilor un duş rece înaintea derby-ului de foc cu CSU Ploieşti, care va avea loc duminică, 16 martie, în Sala Sporturilor “Horia Demian”, de la ora 19:30. Partida va fi transmisă în direct de Digisport 1.

BC Timisoara – “U” BT Mobitelco 90-77 (14-20, 29-17, 20-20, 27-20)

Marcatori:

BC Timisoara: Jovanovic 32 (8X3, 5 p.d.), Conley 21 (3X3, 7 rec.), Lapuste 12, Gacesa 8, Radulovic 6 (11 rec.), Lee 5, Andrei 3, Petrisor 3.

“U” BT Mobitelco: Cuic 23 (4 rec., 2 p.d.), Hargrove 15 (2 rec., 1 p.d.), Silvasan 14 (6 rec., 5 p.d.), Lalovic 9 (8 rec.), Baciu 6 (4 rec.), Medvedj 4 (3 rec., 5 p.d.), Westbrook 4 (2 rec., 2 p.d.), Kuburovic 2 (1 rec.).

“A venit şi înfrângerea, după seria de victorii pe care am avut-o. A fost ca un duş rece, mă aşteptam să vină la un moment dat şi înfrângerea, să ne aducă puţin cu picioarele pe pământ. Sper să învăţăm din acest eşec, am făcut multe greşeli, atat eu, cat si jucatorii. S-a vazut, de asemenea, lipsa din teren a lui Sparks, am suferit mult la recuperari in aceasta seara. Josh a suferit o contuzie si am decis sa nu il folsesc in aceasta seara”, a declarat antrenorul Dorin Pintea la finalul jocului.