Gol de trei puncte marca Dorin Goga în victoria cu Atletic Olimpia Gherla

Universitatea Cluj a câștigat cu scorul de 1-0 (0-0) derby-ul cu ocupanta locului secund în clasamentul Ligii a 4-a, seria Cluj, Atletic Olimpia Gherla, într-o partidă care a contat pentru etapa a XXII-a, disputată în Sâmbăta Mare, 15 aprilie, pe terenul din Gherla

Gabriel Giurgiu in timpul meciului de fotbal Atletic Olimpia Gherla – Universitatea Cluj , disputat in 15.04.2017 pe stadionul Olimpia, din Gherla.  FOTO Cristian Cosma / www.upfoto.ro

După o primă repriză strânsă și echilibrată, seacă în ocazii, ambele formații s-au tatonat reciproc, iar Octavian Abrudan a consemnat singura ocazie notabilă a meciului în minutul 24, care a trimis o minge cu capul din corner puțin pe lângă poartă. Gherlenii nu au amenințat deloc poarta în primele 45 de minute și nu au pus mare presiune în atac, dar au reușit un joc defensiv compact, iar până la pauză s-au mai consemnat doar execuțiile timide ale lui Lemac și Takacs.

Jocul Universității nu a fost unul pera bun nici în repriza secundă, dar a reușit să își păstreze posesia și să controleze partida tactic, aflându-se mai mereu în jumătatea adversă. Introdus pe parcurs, Hațiegan a trecut pe lângă deschiderea scorului, însă unul dintre gherleni a respins de pe linia porții (72), iar mai târziu, la o respingere hazardată a apărătorilor Olimpiei, balonul a fost deviat în transversala portarului Pădure (86). Golul isbăvitor care a stabilit soarta meciului a venit cu câteva minute înainte de final (88), din gheata veteranului Dorin Goga, care a avut o execuție în forță, de maestru, din marginea careului, direct în vinclul porții Gherlei.

VIDEO oferit de Gherla.info – Reușita lui Dorin Goga din ultimele minute

În urma acestui succes, Universitatea s-a distanțat în clasament la 11 puncte față de principala urmăritoare și abordează finalul de campionat în liniște.

Fanii și-au încurajat frenetic echipa și în Sâmbăta Mare, aceștia făcând deplasarea în număr mare la Gherla.

Elevii lui Marius Popescu și Zsolt Szilagyi vor reveni marți la antrenamente, urmând ca duminică, la ora 15:00, la Baza Sportivă din Iclod, să dea piept cu Vulturul Real Fundătura, în Cupa României.

Olimpia: Pădure – Gliga, Bold, Pop S, Stupinean – Pop Vl., Dascăl, Mureșan, Prodan – Bondor, Rus. Antrenor: Laur Aștilean

“U” Cluj: Pop – Budăcan (38, Fizeșan), Abrudan, Ionescu, Manu – Giurgiu, Rogozan – Takacs (82, Seck), Goga (90+1, Potcoavă), Hîmpea (60, Hațiegan) – Lemac. Antrenor: Marius Popescu