Greu cu vicecampioana Europei! CFF Olimpia Cluj – Paris Saint-Germain 0-6!

Campioana României, CFF Olimpia Cluj, a fost învinsă categoric de vicecampioanei Europei, Paris Saint Germain, scor 0-6 (0-2), în prima manșă a șaisprezecimilor UEFA Women’s Champions League.

olimpia cluj - psg 0-6-w800-h600

Prima incursiune periculoasă a Olimpiei în careul franțuzoaicelor a venit în minutul 22, finalizată cu un șut expediat de Corduneanu în blocajul unei jucătoare adverse (23). Ocazie periculoasă la poarta Olimpiei, Delie nu a reușit să controleze mingea și a reluat pe lângă poartă din careul mic (26). Franțuzoaicele au controlat prima repriză și au dominat tactic meciul, campioana României nereușind să iasă din jumătatea proprie. “Olimpicele” au reușit să reziste eroic șarjelor ofensive ale PSG-ului până în minutul 38 al partidei, când oaspetele au deschis scorul prin Anja Mittag. Un corner executat perfect i-a permis lui Cristiane Rozeira să se înalțe perfect în careu și să înscrie elegant cu capul golul doi (43), stabilind scorul pauzei (0-2).

PSG s-a instalat în jumătatea Olimpiei în debutul reprizei secunde, iar Cristiane a înscris cu capul dintr-un corner executat de Dahlkvist, majorând diferența la 3-0 (54).

Franțuzoaicele au înscris din nou în minutul 70 după o fază frumos construită, Anja Mittag a reușit “dubla” și a dus scorul la 0-4. Cruz Traña a scăpat singură în careu și a șutat printre picioarele Mirelei Ganea ducând scorul la 5-0 (79). Mia Ganea a avut o intervenție providențială în fața lui Sarr (85). PSG a stabilit scorul final în prelungirile meciului după reușita lui Sarr.

883 de spectatori au asistat la această partidă, iar Paris Saint-Germain fost încurajată de trei francezi înfocați la tribuna a doua.

Olimpia Cluj: Ganea – Corduneanu (Meluță, ’58), Giurgiu, Olar, Bortan (cpt) – Vătafu, Voicu, Bâtea, Havriștiuc – Ciolacu, Lunca (Tărășilă, ’59)

Antrenor: Mirel Albon

PSG: 1. Kiedrzynek – 5. Delannoy, 8. Erika, 11. Houara D’Hommeaux, 20. Morroni – 17. Dahlkvist, 27. Seger (cpt) (Karchouni, ’83), 28. Cruz  Traña, 10. Cristiane – 18. Delie (Sarr, ’74), 29. Mittag (Horan, ’77)

Antrenor: Farid Bernstiti