Handbalistele lui „U” Cluj s-au calificat în optimile Cupei României

Echipa de handbal feminin a Universității Cluj s-a calificat în optimile Cupei României după ce s-a impus cu scorul de 31-25 (20-10) în meciul cu divizionara secundă Știința București din 16-imile competiției.

Partida disputată în Sala Sporturilor din Chiajna a început foarte bine pentru clujence, care au înscris de trei ori consecutiv, fără să primească vreun gol. „Studentele” au preluat conducerea jocului treptat, la mijlocul primei reprizei conducând cu 10 goluri la finalul primei reprize.

În partea a doua a meciului, handbalistele din București au arătat un joc mai bun, însă forma bună a clujencelor și au continuat să mențină la conducere pe tabelă.

Universitatea Cluj a obținut astfel primul succes într-un joc oficial din 2019.

Cele mai bune marcatoare de la „U” Cluj au fost Ani-Senocico și Lazăr, ambele 6 goluri, urmate de Petruș (4), Dindiligan (4), Corkovic (3), Boian (3), Moroianu (3), Stoklosa (1) și Vălean (1).

Echipele calificate, până în acest moment, în optimile Cupei României sunt: HC Zălău, Gloria Bistriţa şi Universitatea Cluj. Celelalte meciuri din şaisprezecimi se vor disputa sâmbătă, duminică şi luni.

Universitatea va reveni la lupta pentru menținerea în Liga Florilor. Pentru clujence urmează duelul din deplasare, împotriva Gloriei Buzău.