HCM Baia Mare, calificata in premiera in grupele Ligii Campionilor la handbal feminin

ada nechitaEchipa de handbal feminin HCM Baia Mare s-a calificat, în premieră, în grupele Ligii Campionilor la handbal, după ce a învins dramatic gruparea daneză Viborg, multiplă campioană a Europei, băimărencele au trecut azi, fără probleme, scor 36-23, de o altă grupare din Danemarca, Holstebro.

În grupele competiției europene de elită, maramureșencele vor juca împotriva unor formații extrem de puternice: unguroaicele de la Gyor, deținătoarele trofeului Ligii Campionilor, Thuringer – campioana Germaniei – și Hypo Viena, grupare care are în palmares mai multe titluri supreme.

HCM a câștigat meciul cu Holstebro în primele zece minute, când a marcat de nouă ori și nu a primit niciun gol. La pauză, avantajul româncelor a fost de zece goluri, iar în partea secundă, băimărencele au mărit și mai mult diferența de scor.

Pîrvuț și Geiger au înscris de câte șapte ori, în timp ce Buceschi a încheiat meciul cu șase reușite, iar Nechita a marcat de cinci ori.

HCM se anunță a fi noua forță a handbalului feminin românesc, după ce Oltchim Râmnicu Vâlcea – semifinalistă în sezonul trecut al Ligii Campionilor – a fost dezmembrată din cauza problemelor financiare.