Echipa de baschet feminin a Universității Cluj a început cu dreptul seria finalei împotriva campioanei în exercițiu Sepsi SIC Sf. Gheorghe, castigand primul joc disputat in deplasare cu scorul de 66-64 (12-12, 15-18, 19-12, 20-22), joi, 20 aprilie, pe terenul din Sfântu Gheorghe.

Dupa primele doua sferturi in care cele doua echipe au mers cap-la-cap, partida fiind una echilibrata, avantajul fiind de doar 3 puncte la pauza mare pentru Sepsi (30-27). Clujencele au avut insa o evolutie mult mai curajoasa in partea a doua si au reusit sa revina de fiecare data in joc si sa nu le permita maghiarelor sa se distanteze pe tabela.

“U” a gestionat mult mai bine finalul de meci si ultimul sfert, reusind sa preia conducerea in ultimele minute si sa reziste atacului campioanei, obtinand astfel primul succes al seriei.

Cea mai buna marcatoare de la “U” Cluj a fost Taneisha Harrison, cu 17 puncte.

Meciul al doilea va avea loc in aceasta seară, tot la Sfântu Gheorghe, de la ora 19:00, iar apoi seria se muta la Cluj-Napoca, săptămâna viitoare, titlul urmând să fie câştigat de echipa care obţine prima trei victorii.

One thought on “Început cu dreptul pentru baschetbalistele Universității Cluj în finala cu Sepsi Sf. Gheorghe