Infrangere in prima etapa a noului sezon pentru baschetbalistele Universitatii Cluj

Echipa de baschet feminin a Universitatii Cluj a fost invinsa in prima etapă a noului sezon competitional 2017-2017 din Liga Națională de Baschet Feminin, joi, 5 octombrie, pe teren propriu, de formația CSM Satu Mare, scorul final 64-75 (11-17, 22-14, 23-22, 8-22).

Baschetbalistele pregatite de Dragan Petricevic au fost conduse in primul sfert, insa au reventi treptat in meci si au intors soarta partidei, trecand la conducere pe tabela, intrand la pauza mare in avantaj (33-31). Clujencele au mentinut superioritatea si in sfertul trei, dar in ultimul act au cazut total fizic, iar satmarencele au preluat initiativa si au obtinut victoria,

Leslie Vorpahl a fost cea mai bună marcatoare a echipei clujene cu 14 puncte, iar de la CSM Satu Mare s-a remarcat Taneisha Harrison, cu 22 de puncte.

Următorul meci pentru clujence va avea loc în 10 octombrie, în Sala Sporturilor “Horia Demian”, împotriva echipei SCM Timișoara.