Înfrângere la limită pentru rugbyişti în faţa Farului din Constanţa

u cluj rugby
foto arhiva: Silviu Cristea

Echipa de rugby masculin a Universităţii Cluj a fost învinsă, sâmbătă, de Farul Constanţa, scor 7-9, într-o partidă care a contat pentru etapa a II-a a SuperLigii CEC Bank.

După o primă repriză echilibrată în care oaspeţii au condus cu 6-0 pe tabelă graţie celor două lovituri de pedeapsă transformate de Florin Vlaicu (5, 16), partea a doua s-a mai animat puţin de jocul bun al universitarilor. Elevii pregătiţi de Bogdan Cantor şi Ioan Teodorescu au ratat două lovituri de pedeapsă prin Ionuţ Dimofte, într-un interval de 6 minute (45, 51), dar tot acesta a înscris un eseu cu transformare şi Universitatea a preluat conducerea pentru prima dată (63). Bucuria gazdelor însă nu avea să dureze mult, constănţenii au revenit din nou la două puncte diferenţă în urma unei transformări reuşite trei minute mai târziu, stabilind astfel scorul final (66).

Universitatea a fost la un pas de victorie în ultimul minut al meciului, ratând o lovitură de pedeapsă.

Circa 200 de suporteri şi-au încurajat favoriţii în tribunele stadionului Cluj Arena, în ciuda vremii nefavorabile.

Rugbiştii clujeni vor întâlni etapa viitoare CSM Bucureşti, sâmbătă, 12 aprilie, pe stadionul Olimpia.