Înfrângere pentru handbalistele Clujului în fața Craiovei

Echipa de handbal feminin a Universității Cluj a fost învinsă, sâmbătă, 8 aprilie, pe teren propriu, de formația SCM Craiova, scor 24-28 (12-12), într-o partidă care a contat pentru etapa a 24-a a Ligii Naționale.

“Studentele” pregătite de Florentin Pera au jucat de la egal la egal cu ocupanta locului 3 în Liga Națională în prima repriză, diferența nefiind mai mare de două-trei puncte, iar scorul la pauză a fost 12-12. De altfel, “U” a făcut o primă repriză foarte bună, reușind să revină de fiecare dată pe tabelă când Craiova prelua conducerea. Însă experiența mult mai mare a oltencelor și-a spus cuvântul în repriza secundă, iar odată cu intrarea “veteranei” Ardean-Elisei pe parchet au reușit să se impună în fața Clujului, gestionând mult mai bine finalul și profitând de erorile în lanț ale defensivei gazdelor.

Nici măcar intervențiile providențiale ale experimentatei portărițe Ionica Munteanu nu le-au ajutat pe colegele sale să preia conducerea, pierzând câteva mingi utile în repriza secundă pe anumite faze-cheie și ratând o serie de goluri.

Cristina Laslo a fost cea mai bună marcatoare a Universității, cu 5 goluri, urmată de Tamas (4), Dindiligan (4), Chintoan (3), Vălean (2), Puiu (2), Tetean (2) și Seraficianu (2).

Următorul joc pentru “U” Cluj va avea loc tot pe teren propriu, cu Corona Brașov, în weekend-ul viitor. Alb-negrele rămân pe poziția a 8-a în clasament, cu 21 de puncte, la patru puncte de locul 7 ocupat de Corona Brașov și la egalitate cu CSM Bistrița, care însă are două jocuri mai puțin.