Înfrângere pentru naționala de baschet feminin a României în meciul cu favorita Grupei H, Turcia – 45-56

Echipa națională de baschet feminin a României a fost învinsă de reprezentativa Turciei, scor 45-56 (19-12, 10-16, 15-12, 12-5), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-o partidă care a contat pentru etapa a 3-a din grupa H a preliminariilor pentru Campionatul European din 2017.

romania - turcia bashet feminin 20.02.2016

„Tricolorele” pregătite de selecționerul Miroslav Popov au fost conduse pe toată durata partidei, turcoaicele fiind net superioare în această confruntare.

După primele două sferturi româncele au reușit să se apropie la un singur punct diferență pe tabelă (28-29), dar lipsa de concentrare și de reacție sub panou s-a văzut în ultimul sfert, când România nu a reușit să înscrie niciun punct timp de șapte minute. Turcoaicele s-au desprins decisiv de la 40-44 (30) și până 40-51 (37).

Înaintea acestei partide, România avea două victorii consecutive, cu Bosnia și Israel, iar următorul meci va avea loc, în 24 februarie, în deplasare, cu Bosniei&Herțegovinei.

Cea mai bună marcatoare a României a fost Gabriela Mărginean (12 puncte, 7 rec., 2 p.d.), urmată de Claudia Pop (6 pct., 4 rec., 2 p.d.), Sonia Ursu 2 rec, Annemarie Părău (6 p, 5 rec, 1 pd), Gabriela Irimia (2 p, 7 rec, 2 pd), Florina Pășcălău (7 p, 6 rec), Adina Stoiedin (5 p, 1 rec, 2 pd), Ancuța Stoenescu (7 p, 1 rec)

La oaspete au evoluat Isil Alben 12 p, 7 rec, 5 pd, Quanitra Hollingsworth 15 p, 7 rec, Cansu Koksal, Pinar Demirok, Tugce Canitez 2 p, 7 rec, 1 pd, Bahar Caglar 12 p, 3 rec, 2 pd, Esra Ural 2 p, 3 rec, Ayse Cora 2 p, 1 pd, Saziye Ivegin 3 p, 1 pd, Kubra Eksi, Aysegul Gunay 1 p, 1 rec.

Clasamentul Grupei H:

1. Turcia 6
2. România 5
3. Israel 4
4. Bosnia & Herzegovina 3

Declarații

„A fost un meci greu, am jucat pe teren propriu, am avut fanii alături și îmi pare rău că nu am reușit să câștigăm în fața unui asemenea public grozav. Sper că vor înțelege ca așa este sportul, într-un meci câștigi și în altul pierzi. Am încercat să dăm totul pe teren, a fost o partidă dificilă, Turcia a fost mult mai bună în această seară și felicitări lor pentru victorie și pentru jocul bun.

Am încercat să câștigăm meciul evident, am încercat să revenim, dar ne-am panicat puțin în ultimul sfert, am încercat să salvăm meciu însă mingea nu a vrut să intre în coș. Odate ce te panichezi meciul e gata și e dificil să revii. Ai nevoie de o echipă foarte bună pentru a reveni după ce intri în panică. Vom învăța din această înfrângere, la fel cum am învățat din greșelile din noiembrie anul trecut și mergem înainte, așa este în sport, și vom încerca să jucăm mai bine în Bosnia”, a declarat căpitanul echipei României, Gabriela Măginean la conferința de presă după meci.

miroslav popov si gabriela marginean

„Știu că puteam juca mai bine împotriva Turciei, care este o echipă bună și foarte experimentată. Îmi pare rău pentru acest public grozav și am fi vrut să le oferim o victorie surpriză, dar poate că am jucat sub presiune pentru că știu că echipa mea poate să joace mult mai bine de atât în ofensivă. Felicit Turcia pentru acest succes”, a declarat tehnicianul echipei de baschet feminin a României, Miroslav Popov.

Fanii Universității Cluj au afișat un banner uriaș pentru promovarea mitingului din data de 10 martie 2016, din Piața Unirii, de la ora 17:00. „Nu e vorba de fotbal, e vorba de U, apărăm simbolul orașului, vino și tu”, e mesajul suporterilor.

banner suporteri U Cluj la meciul Romania - Turcia, 20.02.2016

Organizatorii au anunțat că numărul spectatorilor pentru acest meci a fost de 7000, un record absolut pentru un meci de baschet feminin din România.