Înfrângere pentru România în meciul de dublu la Fed Cup!

Meciul de dublu de la Fed Cup a fost câştigat de jucătoarele Canadei, Carol Zhao (138 WTA simplu, 201 WTA dublu) / Gabriela Dabrowski (334 WTA simplu, 11 WTA dublu), care s-au impus în faţa echipei României formate din Raluca Olaru (45 WTA dublu) şi Ana Bogdan (86 WTA simplu, 564 WTA dublu), într-o partidă încheiată într-o oră şi 18 minute, scor 6-4 / 1-6 / 6-10.

Partida dintre cele două formaţii a fost extrem de echilibrată şi aprigă, iar dacă România a câştigat primul set cu 6-4, canadiencele şi l-au adjudecat pe al doilea cu o victorie fără drept de apel, 1-6, ducând meciul în tie-break, acolo unde oaspetele au fost mai lucide, mai în formă şi şi-au adjudecat setul decisiv cu scorul de 6-10.

Evoluţia scorului în tie-break: 0-1 / 0-2 / 1-2 / 2-2 / 3-2 / 3-3 / 3-4 / 3-5 / 3-6 / 3-7 / 4-7 / 5-7 / 5-8 / 6-8 / 6-9 / 6-10

Confruntarea de Fed Cup dintre România şi Canada din primul tur al Grupei Mondiale II s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru “tricolore”, care s-au calificat astfel la barajul de promovare în Grupa Mondială I.

În prima partidă a zilei de duminică, 11 februarie, Irina Begu s-a impus, în două seturi, 6-2 / 6-4, în faţa tinerei jucătoare de 19 ani, Sebov Katherine (319 WTA), victorie care i-a adus României calificarea la barajul de promovare în prima ligă.