Înfrângere previzibilă a României în faţa campioanei europene Spania! Record de spectatori în Sala Polivalentă din Cluj!

România a suferit o înfrângere previzibilă în faţa a peste 8000 de spectatori prezenţi în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca împotriva campioanei Europei, Spania, scor 50-91 (19-21 / 8-20 / 8-29 / 15-21)în cea de-a patra zi a grupei C a EuroBasket 2017.

Primul sfert a fost unul cu un joc curajos al „tricolorilor” pregătiţi de Marcel Ţenter, aceștia reușind chiar să treacă în avantaj la un moment dat, scor 19-18. Următoarele două perioade au fost foarte dificile mai ales pe faza ofensivă, pentru ca runda finală să fie una mai echilibrată.

Dintre baschetbaliștii U-Banca Transilvania selecționați la lotul național, cel mai mult timp l-a petrecut pe parchet Kuti Nandor, respectiv peste 24 de minute, perioadă în care a contribuit cu 2 pase decisive și o recuperare, principalul său obiectiv fiind acela de a conduce mingea.

Ceilalți doi baschetbaliști ai U-Banca Transilvania, Alexandru Olah și Rolland Torok au evoluat peste 12 minute, contribuind cu 4 puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă, respectiv 2 puncte, 2 recuperări și 1 pasă decisivă.

Ceilalți marcatori ai României au fost Moldoveanu 15 (6 rec., 3 p.d.), Popa-Calotă 6, Nicolescu 6, Paliciuc 5, Baciu 5, Mandache 3, Nicoară 2, Cățe 2. A mai jucat Petrișor.

Reamintim că din staff-ul tehnic al României face parte și kinetoterapeutul U-Banca Transilvania, Adrian Resteman.

Este cea de-a treia înfrângere pentru tricolori și totodată a treia victorie pentru iberici. România va întâlni astăzi Ungaria, cu începere de la ora 20:30, într-un meci de „care pe care”, o înfrângere anulând complet șansele de calificare.